niedziela, 21 września 2014

Pałac Chojnata

Spędziłam ubiegły weekend w pałacu Chojnata. Jest to bardzo urokliwe miejsce, gdzie można miło spędzić czas, odpocząć i się zrelaksować.
Pałac Chojnata położony jest kawałek za miasteczkiem Białą Rawską we wsi Wola Chojnata. Usytuowany jest tuż przy drodze 725, prowadzącej z Rawy Mazowieckiej na Grójec.


Trudno pisać o historii pałacu, gdyż dokładnie nie wiadomo kiedy powstał. Jedne źródła podają, że w 1820 roku dobra Wola Chojnata nabył generał Stanisław Wojczyński i dla swej paryskiej żony Seraphiny do Chateau przebudował istniejący tu dwór na pałac. Jednak zbyt nudno było dla Seraphiny na polskiej wsi i wróciła do Paryża, a generał początkowo wydzierżawił pałac, a w 1830 roku sprzedał Wincentemu Rębowskiemu.

Po jego śmierci w 1861 roku dobra dziedziczy Józef Wierzbicki, który prawdopodobnie w 1873 roku przebudowuje pałac do obecnej formy, według projektu braci Marconi. W 1931 roku pałac zostaje wystawiony na licytację przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie i nabywa je Eleonora Wierzbicka. 


Po II wojnie światowej powstaje w pałacu szkoła podstawowa i mieszkania dla nauczycieli. W 1980 roku nabył pałac Uniwersytet Łódzki, potem przeszedł na władność Szkoły Głównej Planowania i Statystyk, a następnie Gminy Biała Rawska. W 1995 roku nabył pałac obecny właściciel Krzysztof Malarecki, który gruntownie wyremontował budynek i stworzył tu hotel z restauracją.   
W pałacu Chojnata spędziłam dwie noce. Przyjechaliśmy w sobotę popołudniu i w poniedziałek po śniadaniu i wypiciu kawy wyruszyliśmy w kierunku domu.

Po przyjeździe otrzymaliśmy klucze do naszego pokoju i na górę idzie się po pięknej drewnianej klatce schodowej.

Na piętrze pałacu można sobie na chwile usiąść.

Mój pokój był bardzo wygodny, czekały na nas butelki z wodą mineralną.Zaraz po przyjeździe zostaliśmy poproszeni o ustalenie godziny o której chcemy zjeść kolację i gdy zeszliśmy na dół, zaprowadzono nas do salki, gdzie została podana nasza kolacja. Bardzo smakował mi sos do sałatki.


  
Na śniadanie w niedzielę był szwedzki stół przygotowany w sali słonecznej.


 


Obok znajduje się sala kominkowa.
W pałacu znajduje się też sala balowa, gdzie tego dnia były przygotowany stół na chrzciny.Na korytarzu przy klatce schodowej przez cały dzień znajdowała się gorąca kawa i herbata. Mi posmakowała herbata cytrusowa z imbirem, piłam ją przez cały pobyt i będzie mi się kojarzyła z pałacem Chojnata. 


Przed pałacem znajduje się fontanna, miałam na nią widok z mojego okna.

Pałac otacza park o powierzchni 6,78 ha założony na początku XIX wieku. Można sobie w wolnej chwili pospacerować po parku.Kto uważnie patrzy podczas spaceru może czasem wypatrzyć jakieś grzybki, niestety niejadalne.
W parku znajduje się zabytkowa kapliczka, trudno jak wypatrzyć stojąc blisko pałacu, gdyż znajduje się na obrzeżach parku, między drzewami.


Na terenie należącym do pałacu znajduje się klasycystyczny murowany spichlerz z połowy XIX wieku, który obecnie nazywany jest Pałacową Willą i mieszczą się tu pokoje typu studio.


W niedzielę kolacja była jeszcze pyszniejsza niż w pierwszy dzień, choć trudno było coś zarzucić jedzeniu z pierwszy dzień.


Za to śniadanie w poniedziałek nas lekko zszokowało. Tym razem ze względu na małą liczbę gości było śniadanie serwowane i gdy kelnerka postawiła przede mną taki talerz i jeszcze powiedziała, że za chwile przyniesie jajecznice na gorąco, to mnie zadziwiła taką ilością jedzenia.
W Woli Chojnata nie brakuje małych przydrożnych kapliczek, jedna znajduje się na przeciw bramy pałacowej, kolejne wzdłuż płotu.


  

W okolicy rosną liczne sady, można je spotkać po drodze jadąc z Białej Rawskiej, a także w otoczeniu pałacu.W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w hotelu Górskim na kawę i sernik.

Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze.

15 komentarzy:

 1. Piękny pałac!Wpisuję na listę, też noclegową, koniecznie;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam niedawno w podobnym pałacu, i prawie myslałam, ze to ten, ale nazwa zupełnie inna ;)
  Kiedyś pewnie wrzucę zdjecia :)
  Lubie takie miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe i ładne miejsce. Jak dobrze, że takie palace odzyskują dawny wygląd i są dostępne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przyjemny pałac. Lubię takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten pałac i na mnie zrobił wrażenie, wnętrza ładne i ciekawe, no i park niesamowity.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie przedstawiłaś cały pałac. Ja tu byłem zimą kilka lata wcześniej,ale jeszcze było zamknięte.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy pałac i jak pięknie odnowiony! To był na pewno super wypoczynek:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oooo takiej to dobrze, człek nie ma czasu na nic, a tu takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny pałac, do tego dobrze wykorzystany. Ciekawe obiekty wynajdujesz na swoim szlaku. Myślę, że za ten artykuł możesz liczyć na kolejny weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękne wnętrza i widoki, super blog, Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękny pałac. A byłaś może w Paszkówce? Polecam dworską ucztę. http://www.paszkowka.pl/

  OdpowiedzUsuń
 12. Radosny widok, pałac w całej swej krasie, niezniszczony!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajnie przedstawione miejsce. Pałac pałacem, ale jak fajnie wygląda ten Hotel Górski! Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Hermoso lugar!!! Un precioso hotel para pasar unas buenas vacaciones;))
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ogólnie w gminie Biała Rawska jest dużo fajnych zabytków. W samej białej jest też pałac. I taka mała ciekawoska gmina Biała Rawska jest najwiekszą gminą w całym województwie łódzkim i też u nas 90% powierzchni rolnych to sady.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...