wtorek, 4 sierpnia 2015

Fatima - Droga Krzyżowa na trasie do wioski pastuszków

Przeglądając zdjęcia z Portugalii natrafiłam na zdjęcia z Fatimy i postanowiłam tym razem pokazać te z Drogi Krzyżowej. W Fatimie spędziłam kilka dni i aby nie siedzieć stale w Bazylice i jej otoczeniu wybraliśmy się na wycieczkę. Bazylika Matki Boskiej Różańcowej nie znajduje się w centrum miasta Fatima, tylko w wiosce Cova de Iria.


Wędrując z Cova de Iria do oddalonej o trzy kilometry do wioski pastuszków - Aljustrel dochodzimy do dużego ronda, na którym możemy zobaczyć piękny pomnik przedstawiający postacie Łucji, Franciszka i Hiacynty z owieczkami. W pobliżu ronda rozpoczyna się też Droga Krzyżowa.




Droga Krzyżowa czyli Via-Sacra nazywana jest też Drogą Węgierską. Droga ta składa się z 15 stacji, z których 14 stacji upamiętnia Mękę Chrystusa i zostało ufundowane przez uchodźców węgierskich w 1956 roku, a ich inauguracja nastąpiła w 1964 roku. Za to ostatnia 15 stacja poświęcona jest Zmartwychwstaniu i został ufundowana w 1992 roku.







Czasem między drzewami przewija się w oddali widok na Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej.






Jak przed laty, kiedy żyli tu Łucja, Franciszek i Hiacynta my także wędrujemy ścieżkami prowadzącymi przez gaje oliwne pełne dorodnych oliwek. Drzewa oliwne są długowieczne i większość z nich rosło już za czasów pastuszków.


Tak ładnie przygotowano drogowskazy dla pielgrzymów.



Jest wyjątkowo upalny dzień, przydają się parasole, które choć trochę osłaniają nas od palącego słońca.






Plagą Portugalii są eukaliptusy, które wypierają rodzimą roślinność. W czasie Drogi Krzyżowej również trafiliśmy na odcinek gdzie one rosły.












W czasie Drogi Krzyżowej mijamy piękną figurę Matki Bożej z Valinhos. Miejsce to upamiętnia czwarte objawienie z dnia 19 sierpnia 1917 roku.









Wędrując można spotkać modlące się grupy ludzi jak nasza, ale też pojedyncze osoby.






Można tu odnaleźć prawdziwy spokój i ciszę.








Na ok. dwukilometrowej drodze znajduje się 15 kapliczek z białego marmuru z rzeźbionymi w kamieniu stacjami Drogi Krzyżowej.





Na końcu drogi trafiliśmy na możliwość zobaczenia z bliska drzewa dębu korkowego, którego kora służy do wyroby korka.



Na Kalwarii zbudowano kaplicę ku czci św. Stefana.





Z Kalwarii pięknie roztacza się widok na Bazylikę.



Na trasie naszej wędrówki odwiedzamy również miejsce zwane Loca do Anjo gdzie dwukrotnie pastuszkom objawił się Anioł Pokoju nazywany też Aniołem Portugalii. Anioł w sumie objawiał się trzykrotnie, wiosną i jesienią 1916 roku tutaj, a latem 1916 roku przy studni koło domu Łucji.




Po straganach od razu poznać, że zbliżamy się do wioski. Na tym kończę, a jak znów zatęsknię za Portugalią zaproszę Was na relację z wizyty w wiosce pastuszków.



Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze. Zapraszam ponownie.

16 komentarzy:

 1. Skromnie....zaskoczona jestem, myślałam, że tam "na bogato"
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis chętnie uczestniczylam ,,wirtualnie'' w drodze krzyżowej do wsi pastuszków a w rzeczywistości to prawdziwe przeżycie serdecznie pozdrawiam -zdjęcia wspaniałe

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała relacja. Pięknie to wszystko opisałaś.
  Moja mama kiedyś tam była, ja jeszcze nie...
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama droga musi być bardzo męcząca w upale. Rzeczywiście wygląda to wszystko dość skromnie, ale w moim mniemaniu tak właśnie powinno być...

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezwykłe to miejsce. Oryginalna i piękna Droga Krzyżowa.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazdroszczę tak długiego pobytu w tym świętym miejscu. Mogłaś dokładnie wszystko zobaczyć i przeżyć w skupieniu historię objawienia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Często skromnie to pięknie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie, skromnie. Cudownie, że mogłaś być w tym miejscu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze tam chciałem pojechać. Cudnie! A wiesz Avelino, że w Małopolsce jest polska Fatima - Sanktuarium MB Fatimskiej w Porąbce Uszewskiej. Wspaniała grota i inne posągi, rzeźby; dróżka obok posągów św. Maksymiliana (mojego patrona), św. Jadwigi, czy Bernadetty. Piękne! Jeśli tam nie byłaś, to też koniecznie musisz to miejsce odwiedzić. Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam w Fatimie, ake o tej drodze nie miałam pojęcia. Cudne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mialam kiedys oazje pojechac na wycieczke do Fatimy,nie pojechalam zostalam w Hiszpanii, ale nie zaluje, bo spedzilam piekny dzien:)

  OdpowiedzUsuń
 12. droga męcząca, ale dla wspomnień i widoków warto się przemęczyć:)
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 13. Brałam to miejsce pod uwagę będąc w maju w Portugalii, niestety zabrakło czasu. Przynajmniej mam po co wracać:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo skromnie, przez to pięknie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Portugalia jest moim marzeniem jeszcze niespełnionym. Dziękuję za tę wędrówkę, nie wiedziałam, że takie miejsce tam jest. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Me encanta Fátima Avelina, hemos ido dos veces con las motos y el lugar es precioso. La rotonda de los pastorcillos es una maravilla .
  Besos.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...