niedziela, 11 stycznia 2015

Zamek w Pszczynie

Zapraszam tym razem do odwiedzenia zamku w Pszczynie. Pierwszy raz byłam tu na wycieczce szkolnej, ale od tego czasu minęło już trochę czasu, później jeszcze byłam przy okazji jakiejś wycieczki, ale też to było dawno, więc korzystając z wolnego czasu wybrałam się na cały dzień do Pszczyny, aby zobaczyć najciekawsze rzeczy jakie miasto ma do zaoferowania. Moje zwiedzanie zaczęłam od zamku.
Gdy podejdziemy pod sam zamek witają nas groźne lwy.Z boku zamku możemy zobaczyć jak jednego z wejść, na co dzień zamkniętego, pilnuje dwój wojaków.We wnętrzu zamku mieści się od 1946 roku muzeum, więc od razu udałam się do kasy zakupić bilet, okazało się, że aby zobaczyć wszystko trzeba zakupić aż 5 biletów. W muzeum mieszczą się wystawy stałe i czasowe, a każda ma swój osobny bilet.
Historia zamku w Pszczynie sięga XI lub XII wieku, był wiele razy przebudowywany i obecnej neobarokowej formie został przebudowany w latach 1870-1876.
Zamek w Pszczynie miał dużo szczęścia i w przeciwieństwie do innych zamków i pałaców, które w czasie II wojny światowej i po niej zostały zniszczone i rozgrabione, to tu zachowało się oryginalne wyposażenie i umeblowanie.
Dzięki temu możemy oglądać jak tu wszystko wyglądało za czasów księcia Hochberg von Pless. A zamek w Pszczynie należy do najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Nasze zwiedzanie zaczynamy na parterze, potem udajemy się na kolejne dwa piętra, gdzie oglądamy wspaniałe umeblowanie, obrazy, porcelanę, obrazy i trofea myśliwskie.
Początki muzeum były bardzo skromne, wówczas udostępniane było kilka pomieszczeń na I piętrze, pokazane były tam zabytkowe przedmioty sztuki zdobniczej, zachowane z czasów panowania rodziny Hochberg. Muzeum zamkowe posiada około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. W 1995 roku zostało nagrodzone przez organizację Europa Nostra z Hagi, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, dyplomem honorowym "Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku".
W latach 90-tych przeprowadzono prace konserwatorskie, które miały na celu przywrócenie dawnych funkcji oraz aranżacji wnętrz w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe. Dzięki temu we wnętrzach w udało się przywrócić oryginalne kolory i złocenia.
Właściciele zamku przez stulecia się zmieniali. W czasach średniowiecza właścicielami tych ziem byli między innymi książęta opolsko-raciborscy, opawscy i cieszyńscy. Pierwsze udokumentowane wzmianki o zamku pochodzą z 1433 roku, kiedy zamek oparł się najazdom Husytów. W 1517 roku książę cieszyński Kazimierz II sprzedaje dobra pszczyńskie możnowładcy Aleksemu Turzo, który tworzy Wolne Państwo Stanowe ze stolicą w Pszczynie. 

W 1548 roku właścicielem państwa pszczyńskiego staje się biskup wrocławski Baltazar Promnitz. Rodzina Promnitzów przebudowała zamek na trójskrzydłowy pałac barokowy i byli w właścicielami Pszczyny do 1765 roku.

 
 

Kolejnymi właścicielami Pszczyny byli  książęta Anhalt-Köthen-Pless w latach 1765-1846. Po wygaśnięciu rodu Anhaltów dobra przeszły na rodzinę Hochbergów, którzy otrzymali tytuł księcia von Pless w 1850 roku. W latach 1914-1917 zamek w Pszczynie był Główną Kwaterą wojsk niemieckich. Po plebiscycie w 1922 roku Pszczynę włączono do Państwa Polskiego. W 1945 roku gdy do Pszczyny wkroczyła Armia Czerwona, w zamku mieścił się szpital i na szczęście wyposażenie zamku nie uległo zniszczeniu i dzięki temu rok później otwarto tu muzeum zamkowe. 

 


Przy zamku działa od 2004 roku Towarzystwo Przyjaciół Zamku w Pszczynie, na którym honorowy patronat objął ostatni z roku książąt pszczyńskich - Książę Bolko Graf von Hochberg.
Na Pierwszym piętrze znajduje się Sala Lustrzana, której nazwa pochodzi od dwóch ogromnych luster przywiezionych specjalnie z Paryża. Obecnie odbywają się tam między innymi koncerty pod nazwą "Wieczory u Telemanna". Georg Philipp Teleman, był to wybitny kompozytor barokowych, który w latach 1704-1707 był nadwornym kapelmistrzem i organistą w Pszczynie.


 Gdy oglądałam w pomieszczeniach za dodatkowymi biletami takie urządzenia jak to nie wiadomo do czego służące, szła akurat grupa z przewodnikiem. Słyszę jak przewodnik mówi "Tamtych pomieszczeń nie można zwiedzać", w tym momencie ja się pokazuję w drzwiach, a pani przewodnik bez żadnej konsternacji "Chyba że można tak jak ta pani"  i poszli dalej, a ja się zwijałam ze śmiechu.
 W części pomieszczeń została przygotowana wystawa poświęcona architekturze sakralnej. Można tu zobaczyć pozostałości z nieistniejących już kościołów na ziemi pszczyńskiej.
Na koniec zwiedzania udałam się do gotyckich piwnic, gdzie była przygotowana kolejna wystawa. Od 2006 roku mieści się tu zbrojownia i można oglądać szpady, miecze i pistolety oraz inną broń. 

 
Koniec zwiedzania więc wychodzimy z zamku, rzucając jeszcze ostatnie spojrzenie na trofea myśliwskie. 


Zamek w Pszczynie otoczony jest pięknym zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha. W czasie spaceru po parku oprócz wspaniałych okazów drzew i krzewów można spotkać wiewiórki oraz liczne kaczki pływające po okolicznych stawach. 
Po uroczych mostkach można dojść do pawilonu gdzie mieści się na jednej z wysepek kawiarenka i siedząc na stołeczkach, popijając kawę, obserwuje się zamek.
Dziękuję za wspólne zwiedzanie zamku w Pszczynie i zapraszam ponownie.


16 komentarzy:

 1. Przepiękny ten zamek. Muszę koniecznie dodać go na listę do odwiedzenia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze do Pszczyny niestety nie dotarłam. Zamek znam z innych blogów i bardzo mi się podoba:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam i znam Zamek w Pszczynie jest piękny warto go odwiedzić serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepięknie jest w tym zamku:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam kilka lat temu i się zachwyciłam, i parkiem, i zamkiem, nie pamietam tylko piwnic, może nie widziałam. Żałuję bardzo, że nie zrobiłam zdjęć we wnętrzach, a jak widać warto:)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Parku najpiękniej jest wiosną i jesienią :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wnętrza! Cudowności.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zamek zawsze robi na mnie wrażenie. Tyle zachowanych rzeczy, piękne wnętrza, ciekawa acz naznaczona wojną historia i ogród. Miasto tak ładnie spotyka się z pałacem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałem jeszcze okazji być wewnątrz zamku z zewnątrz owszem. Dzięki za zabranie do środka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięęęękny ten zamek! Mam nadzieję, że kiedyś do niego trafię! :)))
  Łoża z baldachimami - suuuuper! :))))

  OdpowiedzUsuń
 11. Już zapomniałem jak tam ładnie. W środku już dawno nie byłem, za to na zewnątrz bywam raz na dwa, trzy lata. Ładna relacja i dużo dobrych zdjęć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłem - podobało mi sie bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękny zabytek i nawet zadbany, to u nas jest szokiem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię kamienne żołnierzy :)) i meble są fantastyczne. Piękny most.!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowanie jest co podziwiać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Super miejsce na wypad z rodziną, nie tylko w weekend. Po parku można chodzić godzinami. Szczególnie warte polecenia jesienią i n wiosnę. zdjęcia z zamku w Pszczynie zrobione w ramach pracy.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...