czwartek, 21 sierpnia 2014

Brama Brandenburska w Berlinie

Brama Brandenburska w Berlinie jest symbolem niemieckiej stolicy, a równocześnie symbolem zjednoczenia Niemiec. Trzeba przyznać, że zawsze jest tam pełno ludzi.

Brama została zaprojektowana przez CG Langhausa i wybudowana po wojnie siedmioletniej w latach 1788-1791. Początkowo była nazywana Bramą Pokoju. Brama Brandenburska w Berlinie ma wysokość 26 m, szerokość 65,5 m i głębokość na 11 m. W bramie znajduje się pięć przejazdów, z których środkowy jest odrobinę szerszy od innych. Ten środkowy przejazd bramy dawniej był zarezerwowany wyłącznie dla członków rodziny cesarskiej, ich osobistych gości oraz członków rodu Pfuel, aż do 1918 roku. Po obu stronach bramy znajdują się przybudówki, w których stoją wielkie posągi przedstawiające boga Marsa i boginię Minerwę. Posągi zostały wykonane w 1792 r., jednak podczas II wojny światowej zostały zniszczone i zastąpiono je w latach 1951/1952 kopiami. Na zwieńczeniu bramy znajduje się 5 metrowa rzeźba, która przedstawia boginię zwycięstwa, która kieruje kwadrygę w stronę miasta. Po bitwie pod Jeną Napoleon zabrał kwadrygę do Paryża, gdzie zamierzał ją umieścić na stałe, nie doszło jednak do tego z powodu jego obalenia. Po zajęciu Paryża gen. Ernst von Pfuel przyczynił się do powrotu Wiktorii na Bramę. W 1814 zapakowano Kwadrygę w skrzynie i odesłano do Berlina, gdzie ją odrestaurowano.W czasie II wojny światowej Brama Brandenburska została częściowo zniszczona i berliński magistrat zdecydował w 1956 roku, że jedyna zachowana brama miejska ma zostać odbudowana. Rekonstrukcja została zakończona 14 grudnia 1957. Za sprawą radnych Berlina wschodniego kwadryga została pozbawiona orła i Żelaznego Krzyża.Mur Berliński w 1961 roku podzielił miasto na dwie części i brama stanęła na środku obszaru granicznego i nie można było jej przekroczyć ani z części wschodniej ani zachodniej, jak również nie można się było zbliżyć.Trafne było późniejsze spostrzeżenie prezydenta Niemiec Richarda von Weizsakera "Jak długo Brama Brandenburska pozostanie zamknięta, tak długo sprawa Niemiec zostanie otwarta". Mur Berliński upadł w 1989 roku i wraz z upadkiem Muru odbyło się uroczyste otwarcie Bramy Brandenburskiej, w którym uczestniczyło ponad 100 tys. osób.
W sylwestra 1989/1990, grupa ludzi wdrapała się na szczyt Bramy i pozbawiła kwadrygę kilku części. W czasie oględzin wyszło, że w czasie gdy stał Mur Berliński nie dokonywano konserwacji i elementy stalowe mocno przerdzewiały. Z tego powodu natychmiastowo zdemontowano i odnowiono kwadrygę, a przy okazji w czasie renowacji oddano kwadrydze Krzyż Żelazny i orła.

Wykonany został też generalny remont całej Bramy Brandenburskiej, zwłaszcza części z piaskowca. Po trwającym prawie dwa lata remoncie Brama została uroczyście odsłonięta 3 października 2002 w rocznicę zjednoczenia Niemiec.


Pamiątkowe zdjęcia za parę euro można sobie zrobić w towarzystwie, a czyim to już oczywiście do wyboru, do koloru, co kto lubi. Na tym kończę jeszcze wspomnę, że wizerunek Bramy Brandenburskiej znajduje się na monetach 10, 20 i 50 eurocentów.Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze.

11 komentarzy:

 1. Berlin jest ciekawym miejscem do zobaczenia. O innych rzeczach pisałem u siebie. Moim zdaniem jeżeli ktoś ma okazję to warto się wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle razy byłam w Niemczech, a nie zobaczyłam do tej pory Berlina... Wyrażam skruchę i ubolewanie nad tym :P :D
  Fajne zdjęcia :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam, widziałam i mam sporo zdjęć z Berlina, nawet kilka podobnych ujęć. Jak ja byłam to także było sporo ludzi. Nigdy nie dociekałam historii bramy a tu proszę... ciekawy opis historii. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie wygląda a zwłaszcza piękne miasto.Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam kilka lat temu, robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba przyznać, że brama robi wrażenie !:)

  OdpowiedzUsuń
 7. ...ponoć pięknie prezentuje się nocą...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Berlin tak w ogóle jest piękny i niesamowity. Brama Brandenburska jest symbolem i skupia życie. Byłam tam trzy lata temu. Robi wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 9. Esa puerta es impresionante.Recuerdo ese día, lo ví con mis hijos por la televisión.
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłem w tym roku w Berlinie. Z wycieczki powstał przewodnik i też mam co nieco o Bramie Brandenburskiej . Być może komuś się przyda.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...