sobota, 23 sierpnia 2014

Bazylika Nawiedzenia NMP w Sejnach

Podczas mojego pobytu w Sejnach miałam okazję odwiedzić bazylika w Sejnach. Wnętrze kościoła zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Kościół Nawiedzenia NMP został wybudowany w latach 1610-19 przez dominikanów przybyłych do Sejn z Wilna. Parę lat później rozpoczęto budowę klasztoru. Kościół został konsekrowany w 1632 roku p.w. Najświętszej Marii Panny, św Jerzego i św Jacka. Ciekawostką jest, że początkowo kościół wybudowano w stylu późnego renesansu, a także był orientowany. W latach 1760-79 dokonano przebudowy, podczas której zmieniono wystrój wnętrza na barokowy oraz zmieniono orientację kościoła czyli obrócono go w stronę miasta. W miejscu gdzie było prezbiterium dobudowano dwa przęsła i dwuwieżową fasadę czyli przy okazji kościół wydłużono. W 1804 roku władze pruskie dokonały kasaty klasztoru, a kościół z klasztornego zmieniły na parafialny.

Parę lat później na ponad sto lat kościół został podniesiony do rangi katedry, wówczas zabudowania klasztorne posłużyły jako pałac biskupi, kuria i seminarium duchowne, potem wrócił do rangi kościoła parafialnego. W 1973 roku kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej, a 2005 roku ustanowiony kolegiatą. 

We wnętrzu bazyliki znajdują się dwie kaplice, ale moją uwagę przykuła kaplica z figurą Matki Boskiej Sejneńskiej z Dzieciątkiem. Figura powstała prawdopodobnie w XIV lub XV wieku i być może była częścią ołtarza polowego Krzyżaków. W XVII wieku została zakupiona w Królewcu i sprowadzona do klasztoru i już wówczas słynęła łaskami. W 1619 roku została uroczyście wprowadzona do kościoła w Sejnach. Przez wieki różne losy miała, bo były czasy kiedy posiadała złote korony, srebrne sukienki. W 1881 roku dobudowano kaplicę i rok później wprowadzono uroczyście tu figurę, gdzie obecnie się znajduje. Na początku XX wieku figurę poddano renowacji ze względu na jej zły stan. Po ściągnięciu sukienki i wszystkich warstw farby i gipsu, okazało się że drzewo lipowe, z którego wykonana jest figura jest w bardzo dobrym stanie. W 1975 roku została koronowana koronami papieskimi i w tej koronacji brali udział Kardynałowie Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński.Figura Matki Boskiej Sejneńskiej wykonana jest z drzewa lipowego i przedstawia Maryja siedząca na tronie z Dzieciątkiem.  Jej niezwykłość polega na tym, że jest to figura typu szafkowego. Zachowały się tylko jeszcze 4 takie egzemplarze w Lubieszowie, Klonówce, Paryżu i Norymberdze. Przedstawiona figura jest wysoka na 145 cm. Rzeźba otwiera się na boki i wewnątrz znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Boga Ojca siedzącego na tronie, który trzyma krzyż ze zmarłym Jezusem, a nad głową ma Ducha Świętego w postaci gołębicy. Na otwartych bokach płaszcza Matki Boskiej widnieją malowidła po 13 postaci z każdej strony przedstawicieli różnych stanów. Obecnie figura jest zamknięta i znajduje się w ołtarzu w kaplicy, a tylko na specjalnie przygotowanym zdjęciu możemy zobaczyć jej wnętrze.Dziękuję za wspólne odwiedziny w bazylice w Sejnach.

13 komentarzy:

 1. Awelino dziękuje za wspaniała wycieczkę po Bazylice w Sejnach.
  Wnetrze bazyliki wspaniale zdjęcia śliczne aż chce się przebywać w tak uroczym miejscu serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi sie barokowy wystroj wnetrza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak nie przepadam za barokiem, to ten wystrój też mi się podoba :)

   Usuń
 3. Byłem tam jakieś 30 lat temu. Miło sobie było przypomnieć to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. W ostatnich latach, przynajmniej dwa razy w roku, koło tej bazyliki przejeżdżam. Powinnam przynajmniej raz ją odwiedzić.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie to opisałaś a zdjęcia - jak zawsze zachęcają do wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wnętrze, dziękuję za opis - przybliża nam lepiej to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała! Dzięki za przybliżenie nam tego miejsca. Mnie tam jeszcze nie było!

  OdpowiedzUsuń
 8. Buen reportaje. Las fotos tienen una luz muy buena!!
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...