poniedziałek, 10 listopada 2014

Pałac i park w Śmiełowie

Przeglądając pliki ze zdjęciami natrafiłam te z podróży po Wielkopolsce. W tym czasie odwiedziłam parę fajnych miejsc, a między innymi byłam pałacu w Śmiełowie. Obecnie mieści się tu Muzeum im Adama Mickiewicza.


Pałac w Śmiejowie został wybudowany w 1797 roku dla rodziny Gorzeńskich z inicjatywy Adama Gorzeńskiego. A pałac powstał dzięki wybitnemu architektowi Stanisławowi Zawadzkiemu, który był autorem takich pałaców jak te w Dobrzycy czy Lubostroniu.
Klasycystyczny pałac został zbudowany na planie podkowy, składa się z prostokątnej willi oraz dwóch oficyn do których prowadzą półkoliste galerie. Syn pierwszego właściciela Hieronim Gorzeński, uczestniczył w kampanii rosyjskiej Napoleona, a po powrocie do Śmiełowa zajął się prowadzeniem majątku, ale także działał w wielu organizacjach patriotycznych. Położenie Śmiełowa przy granicy dzielącej zabory, sprzyjało przerzutowi ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej.Wybuchu powstania listopadowego jeszcze zwiększył jego znaczenie. Jednym z takich kurierów był Adam Mickiewicz, który zatrzymał się w pałacu w Śmiełowie na kilka tygodni w sierpniu 1831 roku. To tutaj dowiedział się o klęsce powstania, jednak czas pobytu tutaj wykorzystał na poznanie polskich obyczajów pielęgnowanych w okolicy. Opowieści usłyszane tutaj, jak te o kawiarence, Jankielu czy polowaniach, możemy teraz odszukać we fragmentach "Pana Tadeusza". Po śmierci ostatniego z rodu Gorzeńskich zadłużoną posiadłość wystawiono na licytację i w 1887 roku zakupił ją Franciszek Chełkowski.Rodzina Chełkowskich zmodernizowała majątek, a w pałacu zbierała pamiątki związane z Mickiewiczem i jego pobytem tutaj. Prowadzili też "dom otwarty", który odwiedzały wybitne postacie ze świata kultury i polityki jak: Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak, Ludwik Puget, Ludomir Różycki i Władysław Tatarkiewicz. W tamtym czasie została ufundowana na cześć Adama Mickiewicza m.in. tablicę pamiątkową oraz pomnik poety ustawiony w parku.W 1939, po wkroczeniu Niemców do Wielkopolski, Chełkowscy zostają internowani, a ich majątek wraz z pałacem zajęty przez okupanta. Po wyzwoleniu, w 1945, splądrowany pałac podzielono na mieszkania. W późniejszych latach mieściła się tu szkoła, a od 1970 pałac został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które przeprowadziło remont i otwarło tu w 1975 swój oddział - Muzeum im Adama Mickiewicza w Śmiełowie.W muzeum zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane z Adamem Mickiewiczem. Osobne pokoje poświęcono dzieło Mickiewicza "Pan Tadeusz" i "Dziady", oraz odwiedzającym pałac Mickiewiczowi i Sienkiewiczowi, Józefowi i Marii Chełkowskich.

 

W tym samym czasie co budowano pałac powstał też 14 ha park w stylu angielskim. W parku rośnie ok. 100 gatunków drzew i krzewów. Zachowała się aleja lipowo-grabowa oraz liczne pomnikowe drzewa. Wybierając się do muzeum należy koniecznie odwiedzić zabytkowy park otaczający pałac, wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza.

W parku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza postawiony tu w 1970 roku. Ten wcześniejszy, wzniesiony przed wojną przez Chełkowskich, zniszczyli Niemcy.


W czasie spaceru natrafimy na kamienną tablicę upamiętniającą dąb Mickiewicza. Było to drzewko wyrwane przez wichurę, które Mickiewicz wsadził we wrześniu 1831 roku i rosło do 1924 roku.
W Ogródku Zosi znajduje się pomnik Żniwiarki autorstwa Stanisława Jackowskiego z 1930 roku.
Nasz spacer się skończył i wyruszamy dalej, miło było zobaczyć tak uroczy pałac z pamiątkami po naszym wieszczu.


Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze. Zapraszam ponownie.

13 komentarzy:

 1. Byłam i zwiedziłam jakieś dziesięć lat temu, nawet spałam nieopodal.Żałuję, że nie przeszłam sie po parku, co więcej - nie pamietam go.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle palacow mamy w Polsce, a ten jest jeszcze jednym, gdzie dba sie by nie niszczal...pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjemne miejsce. Cieszy widok takich zadbanych obiektów :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam tam, zupełnie przypadkiem:) Dzięki za spacer!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co za piekny palac i sliczne zdjecia.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Pałace są piękne ale wolę dwory:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio co chwilę natrafiam w internecie na jakiś piękny pałac i jestem zdumiona bogactwem tych budowli w naszym kraju. O połowie z nich nie miałam zielonego pojęcia. Niektóre są zaniedbane więc tym bardziej cieszą oko te w dobrym stanie i dostępne dla zwiedzających.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten pałac jest piękny. Jak widzę, również bardzo zadbany

  OdpowiedzUsuń
 9. Estupenda rehabilitación, se vé estupendo. Me gustan los reflejos en el agua.
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
 10. Śliczna fotorelacja serdeczności pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię pałacowe wnętrza :) piękne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie utrzymany tak pałac jak i park. Wycieczka do tego miejsca daje wiele przyjemności.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne miejsce. Lubię takie pałace :)
  Super fotki!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...