czwartek, 16 października 2014

Zamek Ambras w Austrii

W czasie mojego pobytu w Austrii odwiedziłam przepiękny zamek Ambras. Uważany jest za jedną z największych atrakcji Innsbrucka mimo, że znajduje się po za miastem.

Historia tego miejsca znana była już w X wieku, kiedy znajdowały się tu fortyfikacje i mieli tu swoją siedzibę hrabiowie Andechs, te fortyfikacje zostały zniszczone w 1133 roku. W XVI wieku ówczesny właściciel dóbr arcyksiążę Ferdynand II na miejscu fortyfikacji zbudował renesansowy zamek. Za jego czasów miejsce to tętniło życiem, późniejsi właściciele nie mieszkali tutaj i zamek podupadł, a zgromadzone wyposażenie w postaci kolekcji obrazów, zbroi, księgozbiorów i innych rzeczy stopniowo topniało. Obecnie zamek udostępniany jest do zwiedzania i mieści się tu muzeum.

Nasze zwiedzanie zaczynamy od zamku dolnego. Jako pierwsze oglądamy zbroje. Pierwszy raz mam okazje oglądać tak niezwykłe zbiory.  Nie raz już widziałam zbroję, ale pierwszy raz widzę cały zbiór zbroi dziecięcych. 


Trzeba przyznać, że zbiory tutaj zgromadzone są bardzo niezwykłe. Można tutaj zobaczyć obrazy, prace kowalskie w złocie i srebrze, są również prawdziwe dzieła sztuki i kuriozalne przedmioty. Do najciekawszych należą scyzoryk, kompas, zamki z kluczami, piękne korale i muszle. 


W zamku dolnym na piętrze znajduje się Sala Hiszpańska, która zaliczana jest do najpiękniejszych sal renesansowych. Każdy odwiedzający pozostaje pod jej wrażeniem, sala ma 43 metry długości i między innymi znajdują się tu ściany pokryte są malowidłami, wśród nich są wizerunki 27 książąt tyrolskich, należy zwrócić uwagę na bogato zdobione okna, drzwi wejściowe oraz drewniany, częściowo pozłacany i intarsjowany kaseton. Sala ta latem wykorzystywana jest na koncerty i my właśnie trafiliśmy na próby. Organizowane są tu dwa wydarzenia pod hasłem: Koncerty na zamku Ambras oraz Festiwal muzyki dawnej.  

Wewnętrzna fasada zamku równie piękna jak reszta zamku.W zamku górnym znajduje się cenna galeria obrazów, w której znajdziemy dzieła takich artystów jak  Łukasza Cranacha, Antona Mora, Tycjana, van Dycka i Diego Velásqueza.


Budynki zamku Ambras otoczone są przepięknym parkiem zamkowym, założonym jeszcze za czasów arcyksięcia Ferdynanda II. Park zamkowy został w XIX wieku trochę zmieniony, ale nadal jest wspaniale utrzymany, spacerując oglądamy ciekawa roślinność,  można tam także spotkać pawie.
Z zamkowych okien wspaniale widać Alpy, w tak piękny dzień czyż nie jest to piękny widok? 
Dziękuję za wspólny spacer po zamku Ambras i zapraszam ponownie.

17 komentarzy:

 1. Ładnie. Położenie przypomina mi trochę Pałac Schönbrunn, który moim zdaniem, też trochę jest oddalony od Wiednia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przywołałaś super wspomnienia tym postem. Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Imponująca budowla w fantastycznym otoczeniu. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe miejsce i można było fotografować wnętrza?

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny zamek...a otoczenie wręcz bajkowe...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie mogę się nadziwić, jak w Austrii wszystko jest "pod linijkę" - czyste, zadbane, jakby dopiero co zdjęli rusztowania. Tam potrafią dbać o zabytki, a i krajobrazy mają bajkowe... Eh, żeby tak mieć więcej czasu i funduszy na podróżowanie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest co zwiedzać, piękny :) I jeszcze te Alpy... Ech :)
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. śliczne zdjęcia są cudowne.Ciekawy jak zawszy wpis.Miłego piątku i całego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 9. ...piękny!, jestem pod wrażeniem!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zamek mnie również zachwycił. Ma świetne położenie, znajduje się przecież w pobliżu Insbrucka.
  Miłego weekendu:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilka razy byłam w Austrii, to jeden z najbardziej upoorządkowanych krajów. W Insbrucku też byłam kilka lat temu i zastanawiam się właśnie dlaczego nie znam tego zamku

  OdpowiedzUsuń
 12. Zwiedzałem Insbruck kilka lat temu, ale tylko starówkę i rejon skoczni. Szkoda, żę wtedy nie słyszałem o tym zamku. Robi wrażenie, a ekspozycje wewnątrz rzucają na kolana.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe miejsce. Bardzo ładnie to wszystko wygląda. I ten widoczek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Un lujo de fotos. Impresionante el castillo y las vistas.
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny zamek :) ogólnie Austria to jest to co lubię. Stolicę mógłbym odwiedzać codziennie :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...