sobota, 4 października 2014

Koncert Krzysztofa Pendereckiego w Bazylice św Antoniego w Rybniku

Dziś wieczorem w Bazylice św Antoniego w Rybniku odbył się koncert z okazji 50 lecia Teatru Ziemi Rybnickiej oraz 15 lecia reaktywowania Filharmonii Rybnickiej. Wydarzenie to uświetnił swoją wizytą światowej sławy kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.


Przed koncertem gospodarze czyli przedstawiciele bazyliki i filharmonii przywitali przybyłych gości i zrobili stosowny wstęp przed koncertem.

Rybnik ma powody do radości, bo publiczność nie zawiodła, wszystkie ławki były pełne, a i jeszcze sporo osób stało. Na koncercie byli przedstawiciele Urzędu Miasta wraz z panem Prezydentem Adamem Fudalim oraz jego zastępami.

Rybnicka Orkiestra Symfoniczna  została założona przez braci Szafranków w 1934 roku. Karol i Antoni Szafrankowie przez wiele lat prowadzili orkiestrę, a później ich następy. W 1995 roku została orkiestra rozwiązana. 


W 1999 za sprawą władz miasta oraz Towarzystwa Muzycznego im Braci Szafranków została reaktywowana Filharmonia Rybnicka.
Jako ciekawostkę dodam, że swój pierwszy koncert po reaktywacji orkiestra dała właśnie w Bazylice św Antoniego w Rybniku.

 

Jak i przed laty, tak i teraz 50 osobowa orkiestra zagrała koncert w Bazylice św Antoniego w Rybniku.Na koncert przybyła również żona Krzysztofa Pendereckiego - Elżbieta Penderecka. Siedziała w pierwszym rzędzie.Trzeba przyznać, że mistrz mimo skończenia już jakiś czas temu osiemdziesiątki jest bardzo żywotnym i ruchliwym człowiekiem i bardzo trudno było go uchwycić na zdjęciu.

 


Niestety koncert skończył się zbyt szybko jak dla mnie, a bisów nie było.
Pani Elżbieta Penderecka jak zwykle bardzo elegancka.
Penderecki z żoną rozmawiają z Prezydentem Fudalim.Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze - zapraszam ponownie.

11 komentarzy:

 1. Ciekawa relacja i udane zdjecia. Kilka lat temu czytalam w Twoim Stylu o malzenstwie Pendereckich ciekawy artykul.
  Milej niedzieli zycze i pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za muzyką Pana Pendereckiego. Co oczywiście nie umniejsza jego sławy. Dość często, co roku właściwie, przyjeżdża do Opery i Filharmonii Podlaskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie koncerty w kościołach. Jest na nich wspaniała atmosfera i akustyka. Pozdrawiam z Warmii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy ja bylam w Operze czy Filharmonii... nie pamietam...
  Serdcznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa relacja i fajne fotki.
  Co do muzyki K. Pendereckiego: Do mnie jego twórczość jakoś nie przemawia, choć uznanie mu się należy. Jest to jeden z najbardziej znanych kompozytorów tworzących w XX w. :) Rzeczywiście koleś dobrze jak na swój wiek wygląda! :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie osobistości na koncercie, fiu fiu... to musiało być wspaniale przeżycie, zazdroszczę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie koncerty! Tego Ci troszkę zazdroszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muzyka Pendereckiego jakoś nigdy do mnie nie przemawiała

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny jubileusz i wspaniała oprawa. Nigdy nie byłem w bazylice, chyba muszę wybrać się do Rybnika. Patrząc na zdjęcia widzę ujęcia z różnych stron. Miałaś akredytację, że tak swobodnie poruszałaś się w czasie koncertu ?.
  Wyszedł ładny reportaż :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie miałam okazji wysłuchać koncertu w takim miejscu, a akustyka musi być rewelacyjna. Pan Penderecki rzeczywiście dobrze się trzyma :) Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ależ tam musiała być akustyka w czasie koncertu... wzdycham sobie tylko. Pomimo braku wiary w czasie kościelnych koncertów zawsze przechodzą mnie ciarki. Piekne miejsce i wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...