piątek, 11 lipca 2014

Studzieniczna

Do sanktuarium w Studzienicznej dotarłam w niecodzienny sposób jak dla mnie, a mianowicie statkiem. Dla mieszkańców jest to pewnie tradycyjny środek transportu. Po zejściu ze statku udaliśmy się do kaplicy Najświętszej Marii Panny Studzienicznej.
Historia tego miejsca sięga początku XVIII wieku, kiedy w tej okolicy zamieszkuje pustelnik. Posiada on obraz Matki Boskiej, który był zawieszony na dębie. Buduje on chatę na wyspie i prowadzi pustelnicze życie. Ludzie jednak chętnie do niego przybywają. W tym też czasie czyli w 1715 roku właścicielem tych ziem staje się klasztor kamedułów w Wigrach. Około roku 1728 pustelnik umiera, ale wiele osób nadal pielgrzymuje do tego miejsca. W 1770 roku na wyspie osiadł kolejny pustelnik, były żołnierz Wincenty Morawski. Jest to człowiek wykształcony i bardzo energiczny. Buduje na wyspie drewnianą kaplicę z datków. Idzie pieszo do Rzymu, gdzie wyprosił u ówczesnego papieża Piusa VI w 1782 roku cztery odpusty, na dzień Zesłania Ducha św, na św Annę, św Nepomucena i św Tekli. Z pielgrzymki do Rzymu przywodzi obrazy tych trzech świętych, które powiesił w kaplicy. Dwa z tych obrazów św Nepomucen i św Tekla wiszą w kościele parafialnym w bocznych ołtarzach. Morawski umiera w 1814 roku i zostaje pochowany pod ołtarzem w kaplicy. W 1872 roku została wybudowano obecną ośmiokątną kaplica przez inżyniera Kanału Augustowskiego. W 1908 zakupiono ołtarz drewniany, który obecnie stoi w kaplicy, a w 1920 roku zbudowano groblę, która łączy wyspę ze stałym lądem. 

Obraz Matki Boskiej Studzienicznej jest kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ten został koronowany w 1995 roku koronami papieskimi.Przez wiele lat pielgrzymi podarowali różne wota sanktuarium, są one wystawione w gablotach w kaplicy.Obok kaplicy znajduje się studnia, z której według ludowych podań można czerpać cudowną wodę, która leczy choroby. Od tej studni pochodzi nazwa jeziora i miejscowości.

Obok kaplicy nad brzegiem jeziora znajduje się pomnik św Jana Nepomucena.Na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w 1999 roku postawiono na wodą pomnik.Na łące po drodze z kaplicy do kościoła znajduje się ołtarz polowy.Jak jest woda to i ptaki będą, nas  przypłynął przywitać łabędź.Na trasie od kaplicy do przystani ustawiono skromne stacje drogi krzyżowej.

W okolicy sanktuarium, przy miejscu gdzie cumują statki rośnie 500 letni dąb będący pomnikiem przyrody. Duża ilość pielgrzymów spowodowała konieczność rozbudowy. Postawił nasz pustelnik najpierw drugą kaplicę w 1777 roku, a później pierwszy drewniany kościółek w 1786 roku. Na stałe do Studzieniczej Morawski sprowadził kapłana w 1795 roku. Drewniany kościół pw MB Szkaplerznej został wybudowany w 1847 roku i stoi tam do dziś. W głównym ołtarzu znajduje się zakupiony obraz św Anny z Maryją i Jezusem, zaś w bocznych przywiezione przez pustelnika z Rzymu św Tekla i św Nepomucen. Początkowo kościół działał jako filia parafii św Józefa w Szczebrze, a od 1873 roku jako odrębna parafia. Na uwagę w kościele należy zwrócić jeszcze na piękny krucyfiks oraz lampy wykonane z poroża.

W okolicy sanktuarium znajduje się sporo tablic informacyjnych.

Wracając do autokaru natrafiliśmy na stragan z różnymi wypiekami. Mnie urzekły piernikowe grzybku, jak były śliczne, tak były twarde jak kamień i szło sobie na nich połamać zęby. Były też inne wypieki jak tradycyjne ciasteczka owsiane i sękacze oraz różne makowce, jabłeczniki czy serniki.Dziękuję za wspólną wędrówkę po sanktuarium i zapraszam ponownie na kolejne wyprawy.

14 komentarzy:

 1. Wspaniałe sanktuarium i położone w cudownym miejscu, nad wodą i w otoczeniu zieleni...Piernikowe grzybki gdyby były miękkie na pewno byłyby pyszne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię te miejsce. Bywam tam co kilka lat. Jednak najczęstszym środkiem transportu jest samochód.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne to sanktuarium :)
  Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na początku myślałam, że to grzyby, a to ciacha! Szkoda że twarde były, bo są tak śliczne, że nie wypada nie spróbować ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ super miejsce! Też myślałam, że grzyby to grzyby, a nie ciacha:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ja lubię takie miejsca. Pięknie. Pozdrawiam wakacyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny przewodnik !
  Fotki udane :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Odkrywasz zakamarki tego kraju, o jakich nigdy nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładnie położone sanktuarium i ciekawa historia tego miejsca.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Grzyby jak żywe :D Świetne miejsce i piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniałe sanktuarium z tzw. klimatem. Twoja opowieść zachęca do odwiedzenia tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy tam nie byłam , więc wpis zainteresował mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Estupendo santuario. Cuidado con los pasteles y los dientes:))
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
 14. Sanktuarium ciekawe... ale jego okolice...! Wyśmienite!
  Piękne zdjęcia
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...