sobota, 19 lipca 2014

Niemcza - miasteczko pełne niszczejących zabytków na Dolnym Śląsku

Będąc w Arboretum w Wojsławicach grzechem byłoby się nie zatrzymać na krótki spacer po Niemczy. Mimo, że jest to niewielkie miasteczko, to pełne zabytków.
Po drodze zauważyłam przy płocie krzyż pokutny.Baszta Bramy Górnej przebudowana w 1936 r.Kościół św Piotra i Pawła przy wejściu na rynek, niestety zamknięty, tylko drzwi do przedsionka otwarte.

Rynek w Niemczy ma kształt podłużny, gdzieś nawet spotkałam się z określeniem, iż jest kształtu wrzeciona. Po jednej i drugiej stronie znajdują się kamienice, które niestety nadają się do remontu. Przykro jest patrzeć, że takie perełki architektury niszczeją. Większość kamienic została wpisana do rejestru zabytków.

Neogotycki ratusz został wzniesiony według projektu pruskiego architekta w latach 1853-1862 w miejscu poprzedniego ratusza, który został rozebrany w roku 1853, po tym jak uległ zniszczeniu w pożarze. Mury z kamienia łamanego z XI-XII wieku i Brama Dolna.Zamek w Niemczy, obecnie mieści się tam jakiś zakład. Pierwszy zamek powstał na miejscu grodu w XIII wieku, potem ciągle coś się działo i był przebudowywany, odbudowywany. Ostatnia odbudowa miała miejsce w 1830 roku, później parokrotnie remontowany, ostatni raz w 1992 roku.


Staw zamkowySpacer był krótki, ale dużo udało się zobaczyć, a przy okazji porozmawiać z mieszkańcami o bolączkach braku środków na remonty. Na rynku jeden pan popijający piwko na ławeczce zaczął za mną chodzić, że mam mu zrobić zdjęcie, ale mu powiedziałam, że nie wygląda na zabytek i mu zdjęć nie będę robiła.

14 komentarzy:

 1. Dawno w Niemczy nie byłem, ale wtedy miejscowość wydała mi się taka trochę zapyziała. Szkoda, że temu gościowi nie zrobiłaś zdjęcia. Jakoś mi tak go żal.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kamienice i dużo ciekawych miejsc :) Pozdrawiam serdecznie i przesyłam nowy adres bloga: http://malgorzatareliga.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Może dobrze, że nie ma zdjęcia pana z piwkiem, bo może zażądałby odszkodowania za wykorzystanie wizerunku...

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna galeria, koniecznie muszę Niemczę odwiedzić :)Avelinko , derdecznie Cię pozdrawiam i pasji zazdroszczę!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Caly Dolny Slask obfituje w zabytki i piekne miejsca, chociaz akurat Niemcze znam dosc pobieznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe miasteczko.
  Troszkę zaniedbane, może jednak doczeka się jakiejś odnowy.
  Myślę, że pan z piwkiem nie miał złych zamiarów.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłem, widziałem, zachwyciłem się :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam bladego pojęcia, że Niemcza jest tak zachwycająca!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziesięć lat temu zawitałem tam zwabiony zamkiem i pozostałościami murów miejskich. Byłem rozczarowany tym, co zobaczyłem. Zamek nie był dostępny, zresztą wyglądał jak zwykły budynek, reszta mnie nie zaciekawiła. Jedynie mury z jednej strony miasta prezentowały się okazale. Nad staw niestety nie dotarłem.
  Patrząc na zdjęcia nie widzę dużej poprawy, a szkoda, bo potencjał jest.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo tam fajnie! Tereny zupełnie mi nieznane, więc ciekawie było co nieco poczytać i pooglądać na zdjęciach. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. jak tam pięknie. mam nadzieję, że w końcu to wyremontują :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda tych zabytków, bo Dolny Śląsk jest piękny. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przejeżdżam przez Niemczę gdy jadę do rodziny :) bardzo lubię te tereny.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja mieszkałam w Niemczy 11 lat. Spędzilam tam dzieciństwo i młodosc. Były to lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte. .Wokół fabryki wlókienniczej były ruiny pozostałe po dwóch zbombardowanych kamienicach. Jako dzieci biegalismy po tych gruzach. Wchodziliśmy na mury obronne i biegalismy po nich.Jako dziecko nie znałam się na zabytkach, ale bardzo podobał mi się ratusz, baszta i niektóre kamieniczki. Pamiętam, że wszędzie w nich były ciemne klatki schodowe. Zamkiem się nie zachwycałam,ot zwykły budynek; wtedy była tam stolarnia. Natomiast tam gdzie jest staw była łąka.Gdyby wyremontować te kamieniczki to byłyby cacuszka! Kiedyś w Niemczy był przemysł, a teraz gdy byłam kilka lat temu to miasto emerytow. Totez nie ma pięniędzy na remonty. Szkoda !!! Pozdrawiam Wszystkich mieszkanców!!!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...