niedziela, 27 lipca 2014

Sejny urocze miasteczko na Suwalszczyźnie

Będąc na weekend majowy na Suwalszczyźnie i Podlasiu zamieszkałam w sympatycznym hotelu w Sejnach. Stąd miałam dobrą bazę wypadową na całą okolicę, łącznie z Wilnem.  Jak już mieszkałam w Sejnach wypadało zobaczyć, co ma do zaoferowania turystom, takim jak ja. 


Powstanie miasta i jego rozwój zawdzięcza Jerzemu Grodzińskiemu, który nabył okoliczne dobra w 1593 roku. W 1602 roku sprowadził do Sejn Dominikanów i podarował im ziemie sejneńskie w zamian za dożywotne mieszkanie. Dominikanie najpierw zbudowali kościół, a później klasztor. W czasie potopu szwedzkiego miasto bardzo ucierpiało. W celu ożywienia gospodarczego sprowadzono w 1768 roku Żydów, co znacznie poprawiło sytuację w mieście. Żydzi wybudowali za zgodą i finansową pomocą dominikanów drewnianą synagogę. W latach 1860-70 wybudowano już nową murowaną synagogę tzw Białą Synagogę, od której zaczęłam moje zwiedzani. Oczywiście w czasie wojny synagoga została zdewastowana, a prawie wszyscy Żydzi zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych lub w głąb ZSRR, albo zabici. Po wojnie najpierw mieściła się tu remiza strażacka, a później magazyn. Po remoncie utworzono tu ośrodek, gdzie obecnie odbywają się wystawy, koncerty i spektakle.


W tym miejscu była kiedyś stara synagoga, drewniana z 1778 roku, ale ją zburzono i na jej miejscu postawiono w latach 60 XIX wieku nową synagogę murowaną zwaną Domem Talmudycznym. W jej wnętrzu znajdowała się sala modlitewna, jesziwa czyli wyższa szkoła talmudyczna dla chłopców oraz biura gminy żydowskiej. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę i po wojnie powstał tu zakład obuwniczy. Mieszkańcy zaczęli ten budynek nazywać papuciarnia. Obecnie mieści się tu dom kultury i biura. Jak już wcześniej wspomniałam noclegi miałam w Sejnach, mieszkaliśmy w hotelu Skarpa. Muszę stwierdzić, że jest to wyjątkowy hotel, bo właściciele dla naszej grupy oprócz ładnych pokoi i smacznego jedzenia regionalnego, przygotowali niespodzianki. Pierwszego dnia zaprosili zespół muzyczny, a kolejnego mieliśmy małą próbkę spa, które też mieści się w hotelu. 

Bazylika w Sejnach pw Nawiedzenia NMP jest też sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej. Znajduje się tu rzeźbiona w drzewie lipowym figura MB Sejneńskiej.

Dokładnie na przeciw kościoła została z fundacji parafian postawiona w 1789 roku po licznych pożarach w okolicy kaplica św Agaty. Na dachu kaplicy umieszczono figurę św Agaty z drzewa lipowego z 1828 roku, do której zwracamy się w razie zagrożeń ognia i pożaru. Św Agata jest też patronką Sejn. Niedaleko kościoła znajduje się pomnik Antoniego Baranowskiego, biskupa i za razem polskiego i litewskiego poety.Za sanktuarium mieści się klasztor podominikański w Sejnach. Był długo budowany, doszczętnie splądrowany w czasie potopu szwedzkiego. Po rozbiorach Polski nastąpiła kasata klasztoru, zakonników przeniesiono do Różanegostoku, a klasztor zajęły wojska. Później mieściła się tu placówka oświatowa między innymi kształcił się tu Szymon Konarski. W latach 1823-1919 funkcjonowało tu Seminarium Duchowne. Potem przez parę lat działało tu gimnazjum. Po wojnie utworzono tu dom kultury, bibliotekę i szkołę zawodową. W 1989 roku budynki klasztoru podominikańskiego wróciły na własność kościoła, obecnie trwają tam prace remontowe. Jednak można tu zwiedzać cztery różne wystawy związane z ziemią sejneńską. 

Sejny są to tereny wielokulturowe i wielonarodowe. Obok Polaków żyją tu Litwini. W Sejnach mieści się konsulat Litwy. Znajduje się tutaj szkoła podstawowa i gimnazjum, gdzie uczone są dzieci w języku litewskim, prowadzone jest też przedszkole dla dzieci z litewskich rodzin.W Sejnach można zobaczyć również ciekawy ratusz i były pałac Biskupi, a co jeszcze to zapraszam do Sejn, aby sprawdzić samemu. Dziękuję za wspólną wycieczkę i zapraszam ponownie.

8 komentarzy:

 1. Po remoncie wygląda zupełnie inaczej - I raz widziałem w trakcie remontu a teraz II raz u Ciebie. Pozmieniało się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno tam nie byłam..fajnie być zadowolonym, po to są takie wyjazdy :)

  OdpowiedzUsuń

 3. Poczuj dotyk uśmiechu
  I miej piękny dzień,
  Idź w ten dzień bez pośpiechu
  Podejmując jego grę.
  Życzę.
  Na niebie i w sercu słońca,
  a na twarzy
  uśmiechu bez końcaڿڰۣ◕

  __________(¯`:´¯)
  ______ (¯ `·.|/.·´¯)
  _____ €(¯ `·.(۰۪۪۫۫●۰).·´¯)€€
  _____€€ (_.·´/|`·._)€€€€€
  ____€€€€€ (_.:._)€€€€€€€€
  __€€€€€€_||_€€(¯`:´¯)€€€€€
  __€€€€€__||_(¯ `·.|/.·´¯)€€€
  ___€€€___|(¯ `·.(۰۪۪۫۫●۰).·´¯)€€
  ____€€___||.€(_.·´/|`·._)€€
  _____€___||€€.(_.:._)_€€ ****
  _( ____¤ۣۜ๘¤ّۣۜ_____/)___/)__¤ۣۜ๘¤ّۣۜ
  ¤ۣۜ๘¤ّۣۜ¯¯¯¯¯(/¯¯¯)¯¯¯¯¯¤ۣۜ๘¤ّۣۜª“˜¨“¨˜

  ŻYCZĘ MIŁEGO I SPOKOJNEGO NOWEGO TYGODNIA.
  POZDRAWIAM:):):)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja byłem i widziałem, potwierdzam, że to urocze miasteczko. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna część świetnego przewodnika !
  Gratuluję udanych fotek !

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybieram się w przyszłym tygodniu na Litwę, to może i tam zajrzę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. W każdym miejscu, jak się tylko człowiek rozejrzy, można zobaczyć coś ciekawego i godnego uwagi. Najgorzej byłoby chyba przesiedzieć w hotelu i nie zobaczyć nic :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe miejsce, fajnie, że je nam przybliżyłaś. :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...