wtorek, 29 kwietnia 2014

Ołtarz papieski w Starym Sączu

W niedzielę kiedy cały świat, a na pewno cała Polska, żyła kanonizacją Jana Pawła II, to ja byłam w akurat w Starym Sączu. Nasz spacer rozpoczęliśmy od odwiedzenia ołtarza papieskiego wybudowanego na wizytę Ojca Świętego. Wizyta była związana z kanonizacją św Kingi i odbyła się w dniu 16 czerwca 1999 roku. 

 

Ołtarz został wybudowany według projektu zakopiańskiego architekta Zenona Remi na błoniach Starego Sącza, znajdujących się w pobliżu klasztoru założonego przez św Kingę. 

 

Po wizycie papieża ołtarz miał być zdemontowany i postawiona niewielka kapliczka z Jezusem Frasobliwym upamiętniające to doniosłe zdarzenie. 

 

Jednak duże zainteresowanie tym miejscem spowodowało, że ołtarz papieski zachowano decyzją władz kościelnych jaki i samorządowych. W latach 1999 - 2003 ołtarz papieski został przebudowany, aby zabezpieczyć go przez niszczeniem. 

 

Wyjątkowo w tym szczególnym dniu tron papieski, na którym siedział Jan Paweł II został wyniesiony na górę i mogliśmy go zobaczyć przy ołtarzu, nie jak zazwyczaj bywa w muzeum na dole.

 

Widoki z ołtarza papieskiego są niesamowite, szkoda tylko, że pogoda nie dopisała i padało.

 

Jedną z takich ciekawostek jest, że mensa ołtarzowa czyli blat ołtarza umieszczony był na blokach solnych pochodzących z bocheńskiej kopalni. Widać to na pamiątkowy zdjęciu z 1999 roku. Niestety bloki niszczały w niekorzystnych dla nich warunkach atmosferycznych i zostały zastąpione przez bloki granitowe. 

 

Bloki solne zostały zdeponowane w kaplicy św Kingi w kopalni w Bochni. Za to miejscowy przewodnik opowiedział jak to baby lizały i całe te bloki zlizały i dlatego już ich nie ma. Nasza grupa była zachwycona przewodnikiem, jednak mi szkoda było czasu na słuchanie i zeszłam na dół i udałam się do pomieszczeń Muzeum Papieskiego. 

 

Jako, że ołtarz papieski jest budowlą dwukondygnacyjną na dole mieściła się zakrystia. Tutaj w osobnych pomieszczeniach w czasie mszy św podczas której kanonizowano św Kingę przygotowywał się papież, kardynałowie i biskupi oraz służba liturgiczna do mszy św. Pomieszczenia te zostały przebudowane w jedno duże i urządzono tu małe Muzeum Papieskie. W muzeum zgromadzone zostało wiele cennych eksponatów takich jak piuska z dnia wybory Wojtyły na papieża. Są tu różne medale, stroje papieża, sprzęt turystyczny, pamiątki z mszy kanonizacyjnej, prorocza płaskorzeźba pana Pałki z Paszyna "Święci diecezji tarnowskiej" i wiele innych. Jak kto ciekawy co tam jeszcze jest i o co chodzi z prorocza płaskorzeźbą,  to zapraszam do odwiedzenia Starego Sącza. W muzeum mogłam spokojnie sobie wszystko pooglądać, a reszta grupy była w tym czasie na górze, przyszli gdy ja skończyłam oglądać. Wychodząc zauważyłam koło drzwi kartkę, że w domu pielgrzyma jeszcze coś można zobaczyć. Jak się pewnie domyślacie kroki skierowałam w stronę domu pielgrzyma.

Dom pielgrzyma Opoka został wybudowany po wizycie papieża w Starym Sączu, aby pielgrzymi odwiedzający to ciekawe miejsce mieli gdzie nocować. Projekt budowy wyszedł z pracowni architekta Remi, czyli z tej samej pracowni co ołtarz papieski. Mieszczą się tutaj oprócz pokoi noclegowych: kaplica, sala konferencyjna i jadalnia. Ośrodek cieszy się dużą popularnością i chętnie jest odwiedzany, z tego co słyszałam zatrzymują się tu również gwiazdy znane z ekranów telewizyjnych. 

 

 

 

Weszłam do domu pielgrzyma rozglądam się i z prawej strony widzę jedną gablotkę, pytam napotkanego pana, czy to wszystko, potwierdził. Podeszłam do gablotki gdzie znajdowało się ubranie papieża. Gablotka znajdowała się za wejściem do kaplicy. Oglądam, a za plecami mam otwarte drzwi i słyszę tam coś jakby grający telewizor. 
 


Nie byłabym sobą jakbym tam nie zajrzała. Była to sala konferencyjna gdzie na dużym ekranie z wyświetlacza podłączonego do laptopa była emitowana transmisja mszy kanonizacyjnej. Oczywiście weszłam siadłam na jednym z foteli i zaczęłam oglądać. Akurat było rozpoczęcie mszy św w Rzymie na placu św Piotra. Miałam okazje zobaczyć moment w którym papież Franciszek ogłaszał dwóch swoich poprzedników Jan XXIII i Jana Pawła II świętymi. To się nazywa mieć szczęście i trafić w dobrym momencie, aby być świadkiem czegoś czego nie spodziewałam się oglądać będąc poza domem.Wyszłam żeby zobaczyć gdzie moja grupa, ale plątali się jeszcze przy ołtarzu papieskim, to wróciłam.  Wróciłam jeszcze na chwilę i miałam okazję zobaczyć moment wniesienia relikwii obu nowych świętych.Zauważyłam, że akurat opustoszała kaplica, ludzie przenieśli się na salę konferencyjną, to mogłam zobaczyć wnętrze.

Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze.

Życzę wszystkim udanego długiego weekendu, ładnej pogody i dużo wrażeń.

21 komentarzy:

 1. Ciekawa historia i ciekawa wycieczka, bylam w Starym Saczu i nie wiedzialam, ze jest tam oltarz papieski...pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe miejsce, fajna wycieczka! Zwłaszcza, że zawitałaś tam w dniu kanonizacji Jana Pawła II :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wiedziałam, ale do niego nie dotarłam...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne miejsce, naprawdę. Jednak muszę przyznać, że kanonizacją jakoś szczególnie nie żyłem przez niedzielę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe miejsce, piękny ołtarz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widok naszego papieża mnie wzruszył...

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam ten ołtarz tak starannie zrobiony,byliśmy go zobaczyć po mszy. Tyle lat minęło...

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesująca miałaś wycieczkę i wiele intrygujących splotów wydarzeń. Dane Ci było w odpowiednim momencie uczestniczyć w mszy kanonizacyjnej a jednocześnie dobrze poznać dzieje ołtarza papieskiego oraz muzealne wnętrza. Fajnie wszystko opisałać i pokazałaś.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ołtarz jest piękny. Dobrze, że nie został zdemontowany.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam to miejsce dobrze, zawsze gdy jestem w okolicy to zaglądam. Jakoś mam sentyment:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ołtarza na żywo nie widziałem ale jest bardzo ładny:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wycieczka w to miejsce akurat w tym terminie pewnie miała wyjątkowy, niepowtarzalny wydźwięk. Super!

  OdpowiedzUsuń
 13. Najważniejszy dzień był z papieżem.Kochany Papież.Miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cudne sentymentalne miejsce :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mojego 2 nowego bloga - casa-miparaiso.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niebawem będę w pobliżu, może uda mi się obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 16. W Starym Sączu polecam muzeum, a tam takie oto eksponaty http://obrazek.blox.pl/2013/04/Sztuka-Sw-Kinga.html Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Miejsce ciekawe, chyba dla wszystkich (może z różnych powodów).
  Bardzo ładnie to wszystko pokazałaś.
  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobrze znam to miejsce i byłam tam wiele razy- mój mąż pochodzi z tamtych stron:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Będąc w Starym Sączu trzeba było zajrzeć jeszcze do Nowego Sącz. Ale nic straconego, zapraszam na mój blog.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...