piątek, 25 kwietnia 2014

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

Będąc w Olkuszu wybrałam się do Muzeum Afrykanistycznego. A dokładnie zostałam tam zaprowadzona z informacją, że warto się tam wybrać, wiec nie było gadki, trzeba było iść. Gdy przyszliśmy na miejsce, od razu rzuciło nam się w oczy, że budynek muzeum bardzo zadbany, a jeszcze ładniej było na dziedzińcu.

 

Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu nosi pełną nazwę Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł - Gruszyńskiej i Kolekcja Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich. Muzeum to zawdzięcza swoje powstanie darowiźnie poczynionej w 1971 roku przez dr Bogdana Szczygła i Bożenę Szczygieł - Gruszyńską. W kolejnych latach ekspozycja stopniowo była wzbogacana przez prywatnych darczyńców. W 2005 roku państwo Kubarscy podarowali swoją kolekcję sztuki i malarstwa, na którą składało się 745 przedmiotów, dzięki czemu kolekcja znacznie się rozrosła. W muzeum możemy poznać życie codzienne, kulturę, tradycje i wierzenia plemion afrykańskich, a w szczególności dwóch plemion Dogonów i Tuaregów.Byłam bardzo zadowolona z wizyty w tym muzeum, ponieważ dowiedziałam się bardzo dużo o Czarnym Lądzie i jego mieszkańcach, a Wy jak jesteście ciekawi, to zapraszam do Olkusza. Dodam jeszcze, że bardzo lubię zwiedzać takie muzea, gdzie oprócz oglądania i słuchania można niektóre eksponaty dotknąć czy jak w wypadku tego muzeum zajrzeć do namiotu. 

Dziękuję za wizytę i wszystkie komentarze.

14 komentarzy:

 1. Tkaniny i bizuteria mnie zachwyciły, zapisuję, żeby zobaczyć, piekne!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Olkusz to prawie jak mój drugi dom, mieszka tam moja przyjaciółka, a jeszcze nie byłam w tym Muzeum! Jak to możliwe?! Musze nadrobić zaległości! :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. W Olkuszu nigdy nie byłem. Bardzo fajne i ciekawe muzeum z tego co widzę. Mniej więcej coś podobnego odwiedzałem w Las Palmas, ale nie było to muzeum afrykanistyczne a kolonialistyczne. Ale też było ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. O,o,o! To miejsce dla mnie :) W zamierzchłych latach nawet plątała mi się po głowie myśl o studiowaniu afrykanistyki. Jeśli tylko trafię kiedyś do Olkusza to przypomnę sobie o Twoim poście :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę się wybrać do Olkusza i poznać to muzeum.
  Mają ciekawe eksponaty.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet nie wiedziałam,że mamy takie muzeum. Muszę się tam kiedyś wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 7. A to ciekawostka...Ja przejeżdżałam przez Olkusz i nie miałam pojęcia, że takie ciekawe muzeum tam jest. Dzięki z informacje, może następnym razem i ja odwiedzę to ciekawe miejsce.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam kiedyś o tym muzeum i nawet miałam plan pojechać, ale zapomniałam:( dlatego od jakiegoś czasu zapisuję miejsca warte uwagi. Świetne to muzeum!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa relacja, warto odwiedzić to muzeum, tym bardziej, że nie mam tak daleko.

  OdpowiedzUsuń
 10. Olkusz. NIedaleko Pustynia Błedowska, więc wszystko pasuje. Fajnie kolorowo.

  OdpowiedzUsuń
 11. ...pełna egzotyka, fantastyczne miejsce...tylko, dlaczego ten Olkusz tak daleko;)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe, że w Polsce można znaleźć takie miejsca. Do Afryki mamy nie po drodze, a i jakoś u nas nie znajdowano takich artefaktów, ale przynajmniej można zobaczyć kawałek afrykańskiej kultury u nas :) :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...