poniedziałek, 3 czerwca 2013

Wieża radiostacji w Gliwicach

Po ostatnich ulewnych dniach, dziś była ładna pogoda, to wsiadłam w auto i pojechałam w stronę Gliwic. Udało mi się odwiedzić kilka miejsc, a jedno miejsce chciałabym tu pokazać, a mianowicie wieżę radiostacji w Gliwicach.

Wieża radiostacji ma wysokość 111 metrów i obecnie jest najwyższą na świecie konstrukcją w całości zbudowaną z drewna. Ma kształt paraboidalny, została zbudowana na planie kwadratu o bokach 20 metrów, a najwyższa platforma jest również kwadratem o boku 2,53 m. W wieży są cztery podesty na wysokościach 40,4 m, 55,3 m, 80,0 m oraz 109,7 m. Wieża została wykonana z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego. Bale drewna połączone są za pomocą mosiężnych śrub o różnych przekrojach, których jest około 16100 sztuk oraz drewnianych kołków. Do jej budowy nie użyto stalowych gwoździ. Nogi wieży zostały zakotwiczone w betonowych fundamentach. Na szczyt wieży prowadzi drabina, która ma 365 szczebli. Na wieżę nie można wchodzić, a ci co mieli to szczęście przy ładnej pogodzie mogli podziwiać obiekty sporo oddalone od Gliwic jak Górę św Anny, Beskidy czy Tatry. 


  
Od 1925 roku w Gliwicach działała radiostacja, jako poszerzenie zasięgu rozgłośni z Wrocławia Schlesische Funkstunde późniejszego Reichssender Breslau. Jednak dla zwiększenia mocy nadawania w 1935 roku na ulicy wybudowano drewnianą wieżę. Sama radiostacja już nie istnieje, mieści się tam obecnie szpital. Wieża działała do stycznia 1945 roku, później po wojnie przejęli ją Polacy i do 1950 roku służyła jako nadajnik Radia Katowice, do czasu aż przejął tą funkcję nadajnik w Rudzie Śląskiej. Następnie przez sześć lat pełniła funkcję zagłuszarki radia Wolna Europa. W późniejszym czasie produkowano tu radia i wieża służyła do testowania prób nadawczych z czasem pełniła jeszcze inne funkcje. W 2002 roku TP SA odsprzedała wieżę miastu Gliwice i w 2005 roku przejęło ją Muzeum Gliwickie. 
Obecnie wieża jest samowystarczalna, bo zamontowane nadajniki ok 70 różnych firm tj jak telefonie komórkowe, powodują że wieża uzyskuje dochody na utrzymanie i konserwację.  

Takich wież jak wieża w Gliwicach w latach trzydziestych wybudowano około 15 sztuk, najwyższa wieża miała 190 metrów, dla przykładu Wrocław posiadał podobną wieżę o wysokości 140 metrów. Obecnie, żadna z tych wysokich wież drewnianych się nie zachowała, dzięki czemu gliwicka jest najwyższą. 

 Warto przy okazji pisania o wieży radiostacji wspomnieć o takim zdarzeniu nazwanym przez historię jako Prowokacja gliwicka, które miało miejsce 31 sierpnia 1939 roku o godz 20:00. Grupa nazistów przebrana za powstańców, ubranych w mundury wojska polskiego, wdarła się na teren radiostacji i chciała nadać komunikat. Okazało się, że budynki skąd nadawano program są sporo oddalone od wieży, a na miejscu są tylko pracownicy słuchający audycji nadawanej z Wrocławia i nie ma tam mikrofonów. Dopiero Niemcy zmusili pracowników radiostacji do udostępnienia im mikrofonu burzowego, z którego nadali komunikat, ale nie udało im się nadać całego komunikatu tylko zaledwie parę słów: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich ..." a reszta to były już tylko szumy i trzaski. Grupa nazistów zastrzeliła, aresztowanego dzień wcześniej powstańca i zostawiła jego ciało na terenie radiostacji, aby uwiarygodnić zajście. Informacje o tym incydencie zostały podane przez inne stacje radiowe. W związku z tym opisana prowokacja wraz z innym podobnymi napaściami stała się bezpośrednią przyczyna wybuchu II Wojny Światowej.

 

 Teren wokół wieży radiostacji został wspaniale zagospodarowany i każdy może w wolnej chwili przyjść i miło spędzić tu czas na wolnym powietrzu.


 

 32 komentarze:

 1. Wspaniały zabytek, oby wieża wytrzymała jak najdłużej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według stanu technicznego i wytrzymałości drewna modrzewiowego powinna wieża wytrzymać jeszcze ok 15-20 lat, ale ja mam cichą nadzieję, że wytrzyma dłużej.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Rewelacyjne miejsce do wypoczynku i co dziwne bardzo mało ludzi. Jak oglądałem Twoje zdjęcia wieży z daleka nie robiło na mnie wrażenia. Dopiero jak doczytałem, że jest w całości wykonana z drewna zupełnie inaczej spojrzałem na ten obiekt :)
  Gliwice rozkwitają. Nowy stadion i mnóstwo miejsc do weekendowego wypoczynku.
  pozdrawiam
  M. szepty szczęścia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że byłam zdziwiona na początku, że tam tak mało ludzi, ale później się okazało, że w niedzielę wszystko jest pozamykane, między innymi muzeum radiostacji. Nie rozumie tej decyzji, ale cóż nie mi oceniać.
   Gliwice są coraz atrakcyjniejszym miastem.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Tą wieżę widzę jadąc do Rybnika.
  Nie wiedziałam jednak, że jest ona drewniana...
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadąc do Rybnika możesz zjechać na parking za wieżą i chwilę odpocząć w podróży.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. wow 111 m. Fajnie :)
  super zdjęcia :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Niczym Gliwicka Wieża Eiffla :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam takie skojarzenia z wieżą Eiffla.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. wowowowwoo... wygląda jak francuska wieża Eiffla :D
  super zdjęcia i ujęcia.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo podobna tylko dużo mniejsza. Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Piękna wieża. Chciałbym tam wejść. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to niemożliwe, na dole wieża jest ogrodzona szklanymi panelami, ale dzięki temu nie została zniszczona przez wandali.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Fajnie,że przypomniałaś super miejsce. Jednak nie da się tam wejść. Foty przeurocze. Śląsk jest niepowtarzalny. :)
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śląsk daje dużo możliwości, też myślę, że jest niepowtarzalny.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Wygląda na metalową z daleka. Fajnie, że jest drewniana. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak wygląda jak metalowa, a jest drewniana, widać to dopiero z bliska.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. ...piękny, zadbany teren, w tle drewniana wieża, nic tylko podziwiać i widoki i rękę gospodarza.
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teren przy wieży jest pięknie zagospodarowany i widać, ze dbają, a dodatkowo jest monitorowany, w czasie krótkiego spaceru spotkałam ochronę.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Fantastyczna konstrukcja i historyczne miejsce, ładna prezentacja:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesujące miejsce i od dawna kusiło mnie, żeby tu przyjechać i będąc w pobliżu podjechałam na chwilę, warto było.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Jest piękna. Nie sądziłam, że jest drewniana.
  Zrobiłaś wspaniałe zdjęcia. Jestem zachwycona.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jaka wysoka ta konstrukcja i na dodatek drewniana - robi wrażenie... Bardzo ciekawa notka uzupełniona pieknymi zdjęciami:)))
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Często ją widuję jadąc do znajomych, ale z tak bliska jeszcze jej nie widziałam. Dobrze, że zarabia na siebie i może liczyć, że ludzie będą zawsze o nia dbać. Jest to bardzo interesujace miejsce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może następnym razem gdy pojedziesz do znajomych zatrzymasz się na 15 min. Pozdrawiam :)

   Usuń
 15. Robię podstawowy błąd. Przychodzę, oglądam wszystko, nie pozostawiając śladu swojej bytności. To bezbolesna przypadłość. Trudno. Wieża robi wrażenie a w dodatku jest drewniana. Niesamowita budowla! Mnie zachwyciła.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z bardzo daleka pięknie się prezentuje tak samo jak z bliska- jest jak napisałaś niesamowita. Pozdrawiam :)

   Usuń
 16. Nie jestem z Gliwic i nie wiedziałem o tej wieży do czasu, gdy szukając ulicy Wita Stwosza w Gliwicach pomyliłem zjazd, który sugerowała nawigacja i oczom mym ukazała się ta budowla. Początkowo sądziłem, że jest to wykonane ze stali, bo rozmiary są imponujące. Teraz jeszcze bardziej mi imponuje ta budowla wiedząc, że jest drewniana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się, bo sama choć widziałam ją wcześniej z daleka to dopiero w ubiegłym roku pierwszy raz ją odwiedziłam i mogłam z bliska podziwiać.

   Usuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...