Po ostatnich ulewnych dniach, dziś była ładna pogoda, to wsiadłam w auto i pojechałam w stronę Gliwic. Udało mi się odwiedzić kilka miejsc, a jedno miejsce chciałabym tu pokazać, a mianowicie wieżę radiostacji w Gliwicach.
Wieża radiostacji ma wysokość 111 metrów i obecnie jest najwyższą na świecie konstrukcją w całości zbudowaną z drewna. Ma kształt paraboidalny, została zbudowana na planie kwadratu o bokach 20 metrów, a najwyższa platforma jest również kwadratem o boku 2,53 m. W wieży są cztery podesty na wysokościach 40,4 m, 55,3 m, 80,0 m oraz 109,7 m. Wieża została wykonana z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego. Bale drewna połączone są za pomocą mosiężnych śrub o różnych przekrojach, których jest około 16100 sztuk oraz drewnianych kołków. Do jej budowy nie użyto stalowych gwoździ. Nogi wieży zostały zakotwiczone w betonowych fundamentach. Na szczyt wieży prowadzi drabina, która ma 365 szczebli. Na wieżę nie można wchodzić, a ci co mieli to szczęście przy ładnej pogodzie mogli podziwiać obiekty sporo oddalone od Gliwic jak Górę św Anny, Beskidy czy Tatry.
Od 1925 roku w Gliwicach działała radiostacja, jako poszerzenie zasięgu rozgłośni z Wrocławia Schlesische Funkstunde późniejszego Reichssender Breslau. Jednak dla zwiększenia mocy nadawania w 1935 roku na ulicy wybudowano drewnianą wieżę. Sama radiostacja już nie istnieje, mieści się tam obecnie szpital. Wieża działała do stycznia 1945 roku, później po wojnie przejęli ją Polacy i do 1950 roku służyła jako nadajnik Radia Katowice, do czasu aż przejął tą funkcję nadajnik w Rudzie Śląskiej. Następnie przez sześć lat pełniła funkcję zagłuszarki radia Wolna Europa. W późniejszym czasie produkowano tu radia i wieża służyła do testowania prób nadawczych z czasem pełniła jeszcze inne funkcje. W 2002 roku TP SA odsprzedała wieżę miastu Gliwice i w 2005 roku przejęło ją Muzeum Gliwickie.
Obecnie wieża jest samowystarczalna, bo zamontowane nadajniki ok 70 różnych firm tj jak telefonie komórkowe, powodują że wieża uzyskuje dochody na utrzymanie i konserwację.
Takich wież jak wieża w Gliwicach w latach trzydziestych wybudowano około 15 sztuk, najwyższa wieża miała 190 metrów, dla przykładu Wrocław posiadał podobną wieżę o wysokości 140 metrów. Obecnie, żadna z tych wysokich wież drewnianych się nie zachowała, dzięki czemu gliwicka jest najwyższą.
Warto przy okazji pisania o wieży radiostacji wspomnieć o takim zdarzeniu nazwanym przez historię jako Prowokacja gliwicka, które miało miejsce 31 sierpnia 1939 roku o godz 20:00. Grupa nazistów przebrana za powstańców, ubranych w mundury wojska polskiego, wdarła się na teren radiostacji i chciała nadać komunikat. Okazało się, że budynki skąd nadawano program są sporo oddalone od wieży, a na miejscu są tylko pracownicy słuchający audycji nadawanej z Wrocławia i nie ma tam mikrofonów. Dopiero Niemcy zmusili pracowników radiostacji do udostępnienia im mikrofonu burzowego, z którego nadali komunikat, ale nie udało im się nadać całego komunikatu tylko zaledwie parę słów: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich ..." a reszta to były już tylko szumy i trzaski. Grupa nazistów zastrzeliła, aresztowanego dzień wcześniej powstańca i zostawiła jego ciało na terenie radiostacji, aby uwiarygodnić zajście. Informacje o tym incydencie zostały podane przez inne stacje radiowe. W związku z tym opisana prowokacja wraz z innym podobnymi napaściami stała się bezpośrednią przyczyna wybuchu II Wojny Światowej.
Teren wokół wieży radiostacji został wspaniale zagospodarowany i każdy może w wolnej chwili przyjść i miło spędzić tu czas na wolnym powietrzu.
Wspaniały zabytek, oby wieża wytrzymała jak najdłużej. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWedług stanu technicznego i wytrzymałości drewna modrzewiowego powinna wieża wytrzymać jeszcze ok 15-20 lat, ale ja mam cichą nadzieję, że wytrzyma dłużej.
UsuńPozdrawiam :)
Rewelacyjne miejsce do wypoczynku i co dziwne bardzo mało ludzi. Jak oglądałem Twoje zdjęcia wieży z daleka nie robiło na mnie wrażenia. Dopiero jak doczytałem, że jest w całości wykonana z drewna zupełnie inaczej spojrzałem na ten obiekt :)
OdpowiedzUsuńGliwice rozkwitają. Nowy stadion i mnóstwo miejsc do weekendowego wypoczynku.
pozdrawiam
M. szepty szczęścia
Przyznam, że byłam zdziwiona na początku, że tam tak mało ludzi, ale później się okazało, że w niedzielę wszystko jest pozamykane, między innymi muzeum radiostacji. Nie rozumie tej decyzji, ale cóż nie mi oceniać.
UsuńGliwice są coraz atrakcyjniejszym miastem.
Pozdrawiam :)
Tą wieżę widzę jadąc do Rybnika.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam jednak, że jest ona drewniana...
Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))
Jadąc do Rybnika możesz zjechać na parking za wieżą i chwilę odpocząć w podróży.
UsuńPozdrawiam :)
wow 111 m. Fajnie :)
OdpowiedzUsuńsuper zdjęcia :)
pozdrawiam
Dzięki. Pozdrawiam :)
UsuńNiczym Gliwicka Wieża Eiffla :) Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńTeż miałam takie skojarzenia z wieżą Eiffla.
UsuńPozdrawiam :)
wowowowwoo... wygląda jak francuska wieża Eiffla :D
OdpowiedzUsuńsuper zdjęcia i ujęcia.
pozdrawiam
Bardzo podobna tylko dużo mniejsza. Pozdrawiam :)
UsuńPiękna wieża. Chciałbym tam wejść. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNiestety to niemożliwe, na dole wieża jest ogrodzona szklanymi panelami, ale dzięki temu nie została zniszczona przez wandali.
UsuńPozdrawiam :)
Fajnie,że przypomniałaś super miejsce. Jednak nie da się tam wejść. Foty przeurocze. Śląsk jest niepowtarzalny. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. :)
Śląsk daje dużo możliwości, też myślę, że jest niepowtarzalny.
UsuńPozdrawiam :)
Wygląda na metalową z daleka. Fajnie, że jest drewniana. Pozdrowienia
OdpowiedzUsuńOj tak wygląda jak metalowa, a jest drewniana, widać to dopiero z bliska.
UsuńPozdrawiam :)
...piękny, zadbany teren, w tle drewniana wieża, nic tylko podziwiać i widoki i rękę gospodarza.
OdpowiedzUsuńSerdeczności:)
Teren przy wieży jest pięknie zagospodarowany i widać, ze dbają, a dodatkowo jest monitorowany, w czasie krótkiego spaceru spotkałam ochronę.
UsuńPozdrawiam :)
Fantastyczna konstrukcja i historyczne miejsce, ładna prezentacja:) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńInteresujące miejsce i od dawna kusiło mnie, żeby tu przyjechać i będąc w pobliżu podjechałam na chwilę, warto było.
UsuńPozdrawiam :)
Jest piękna. Nie sądziłam, że jest drewniana.
OdpowiedzUsuńZrobiłaś wspaniałe zdjęcia. Jestem zachwycona.
Pozdrawiam:)
Dziękuję i pozdrawiam :)
UsuńJaka wysoka ta konstrukcja i na dodatek drewniana - robi wrażenie... Bardzo ciekawa notka uzupełniona pieknymi zdjęciami:)))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie:)
Dziękuję i pozdrawiam :)
UsuńCzęsto ją widuję jadąc do znajomych, ale z tak bliska jeszcze jej nie widziałam. Dobrze, że zarabia na siebie i może liczyć, że ludzie będą zawsze o nia dbać. Jest to bardzo interesujace miejsce. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMoże następnym razem gdy pojedziesz do znajomych zatrzymasz się na 15 min. Pozdrawiam :)
UsuńRobię podstawowy błąd. Przychodzę, oglądam wszystko, nie pozostawiając śladu swojej bytności. To bezbolesna przypadłość. Trudno. Wieża robi wrażenie a w dodatku jest drewniana. Niesamowita budowla! Mnie zachwyciła.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Z bardzo daleka pięknie się prezentuje tak samo jak z bliska- jest jak napisałaś niesamowita. Pozdrawiam :)
UsuńNie jestem z Gliwic i nie wiedziałem o tej wieży do czasu, gdy szukając ulicy Wita Stwosza w Gliwicach pomyliłem zjazd, który sugerowała nawigacja i oczom mym ukazała się ta budowla. Początkowo sądziłem, że jest to wykonane ze stali, bo rozmiary są imponujące. Teraz jeszcze bardziej mi imponuje ta budowla wiedząc, że jest drewniana.
OdpowiedzUsuńNie dziwię się, bo sama choć widziałam ją wcześniej z daleka to dopiero w ubiegłym roku pierwszy raz ją odwiedziłam i mogłam z bliska podziwiać.
Usuń