wtorek, 7 lipca 2015

Spacer po rynku w Żorach


Ostatnio kilka razy byłam w Żorach na wizycie kontrolnej u lekarza i przy okazji za którymś razem wybrałam się na rynek, aby go zobaczyć. Bardzo mi się spodobały okolice rynku, teraz za każdym razem idę na kawę do pobliskiej kawiarni o wdzięcznej nazwie "Pocałunek Anioła", a później robię sobie spacer wokół rynku. W upalny dzień z lodami miło się spaceruje po rynku, gdzie od jakiegoś czasu można tam zobaczyć ciekawą wystawę "Cywilizacja" Michała Batkiewicza. 


 

Michał Batkiewicz jest to uznany rzeźbiarz, urodzony w Nowym Targu. Jest absolwentem wydziału rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.Jego monumentalne pomniki przedstawiające głównie tematykę sakralną można podziwiać na całym świecie. Artysta poza tym zajmuje się również rzeźbami kameralnymi, ogrodowymi, które mogłyby bez trudu znaleźć miejsce w ogrodzie czy domu czy też na rynku jak tu w Żorach.Do ich tworzenia Batkiewicz wykorzystuje kamienie z rodzinnych gór w połączeniu z odlewami z brązu.  W rzeźbach bardzo często pojawiają się motywy zwierzęce oraz przedmioty codziennego użytku.Patrząc na te zwierzątka przypomniał mi się ołtarz w drewnianego kościółka w Kościelisku, gdzie z kamieni było zrobione owieczki.Na środku rynku mamy rzeźbę z składającą się z wielu par butów, która oznacza etapy naszego życia, czyli "wchodzenia w różne buty".

Urząd miasta wraz z herbem też możemy zobaczyć na rynku.Trzeba wspomnieć, że Żory to miasto na Górnym Śląsku, bezpośrednio sąsiaduje z dwoma miastami: Jastrzębie Zdrój i Rybnik.W dokumentach z dawnych lat spotykamy nazwę Żary, a czasem niemiecką Sohrau. Obecna nazwa miasta Żory pochodzi z gwary śląskiej.Żary czy Żory to obie nazwy kojarzą się z ogniem, a jak ogień to i pożar, który często nawiedzał miasto.Najbardziej dotkliwe pożary wybuchały kilka razy w Żorach, między innym w 1552 roku, kiedy to spłonęła połowa miasta. Kolejny pożar wybuchł w 1661 roku kiedy spłonął drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wkrótce odbudowany.Najbardziej znany i pamiętany jest pożar z 1702 roku, kiedy spłonęła doszczętnie drewniana część miasta.Na jego rocznicę czyli 11 maja powstało Święto Ogniowe, które uroczyście jest obchodzone do dnia dzisiejszego.Ostatni taki pamiętny pożar to ten z 1807 roku kiedy po raz drugi spłonął drewniany Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tym razem doszczętnie i już go nie odbudowano. Jak już o historii pożarów piszę, to trzeba wspomnieć o otwartym w 2014 roku Muzeum Ognia, które mieści się w Żorach, a o którym już wcześniej w tym roku pisałam. Jak to na Śląsku mają we zwyczaju obowiązkowo w mieście musi być św Jan Nepomucen, tak też jest i w Żorach, figura stoi na rynku.Jeśli planujecie wybrać się do Żor, aby zobaczyć wystawy pana Batkiewicza, to nie warto tego odwlekać w nieskończoność, bo są to wystawy czasowe, jednak nigdzie nie znalazłam informacji jak długo będą stały w Żorach.Powoli opuszczam runek i udaję się do domu, ale po drodze jeszcze zajrzę do kościoła farnego. Między budynkami można dostrzec dawne mury miejskie.


Na rynku i w pobliżu mojej ulubionej kawiarni można spotkać symbol Żor czyli Żorka.Tuż przy rynku znajduje się kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Jako wyjątek zawsze jest otwarty gdy tam jestem i można na kilka chwil wejść.


 

W tym miejscu pierwszy kościół powstał w XIII wieku. Przez stulecia kilka razy ulegał pożarom, był też przez pewien okres w rękach ewangelików.Zniszczony prawie całkowicie w czasie II wojny światowej, odbudowany po wojnie i w 1950 roku ponownie poświęcony.  Warto zajrzeć też za kościół gdzie możemy zobaczyć ciekawą rodzinkę.Na tym kończę mój spacer, czas wracać do domu, koło parku mam zaparkowany samochód. Dziękuję za odwiedziny i pozostawiane komentarze. Wyjeżdżającym na wakacje życzę owocnego odpoczynku i wymarzonej pogody.

16 komentarzy:

 1. W Żorach mam rodzinę, ale łohohoho, dawno tam nie byłam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe miasto i piekna relacja. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujący spacer zrobiłaś, dawno nie byłem w Żorach, a tu ładne miasto, zadbane i czyste. Chyba się wybiorę z żoną na te lody :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Urokliwe miasteczko :) dziekuje za spacerek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Potrafisz dostrzegać bardzo ciekawe szczegóły w miejscach w których bywasz i przez to bardzo lubię odwiedzać twój blog .:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo malownicze...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś jako dziecko jeszcze, wysyłałam tu listy do koleżanki, ale nigdy tam nie byłam. Bardzo ładne miejsce:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak wiesz do Żor mam rzut beretem. Jesteśmy tam często, także mamy tam rodzinę.
  Pięknie opisałaś to urokliwe i klimatyczne miasto. Świetne zdjęcia.
  Pozdrawiam Cię Avelino serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Te rzeźby są wspaniałe, artystyczne miasto.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba nam się ta zadbana i piękna starówka. Niektóre rzeźby bardzo ciekawe np. ta z butami. Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzeźby fascynujące. Mała rzecz, a taki plus dla miasta.

  OdpowiedzUsuń
 12. Żory sprawiają wrażenie ładnego i przyjemnego miasta. Jestem pod wrażeniem ilości pomników i detali - jestem nimi zachwycona bo prawie wszystkie trafiają w moje "artystyczne" gusta :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie sądziłam, że Żory są tak ładnym miastem! Ależ zaskoczenie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakieś 15 lat temu w Żorach przesiadałam się z autokaru do innego, jak jechałam do Hiszpanii. Nie miałam czasu na zwiedzanie miasta, bardzo się cieszę, że mi go pokazałaś. Zadbany ryneczek, rzeźby fantastyczne, zwłaszcza ta z myszkami, do tego pyszne lody...Super miejsce na nieśpieszną wędrówkę. Szkoda tylko, że nie mieszkam bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejny dowód na to, że chyba wszystkie polskie miasta i miasteczka mają turystom coś do zaoferowania. Dzięki za ten spacer, aż chciałabym tam kiedyś zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...