sobota, 18 lipca 2015

Skocznie narciarskie w Zakopanem

Będąc w Zakopanem nie sposób choć raz nie wybrać się pod skocznie narciarskie. Mnie skocznie zarówno Wielka jak i Średnia Krokiew przyciągały już kilka razy. Lubię tu zaglądać, gdy jest piękna pogoda i bardzo dobra widoczność. Dzięki wyciągowi krzesełkowemu przy Wielkiej Krokwi można się łatwo dostać na górę, skąd jest wspaniałe widoki na okolicę. 


Pierwsza duża skocznia w Zakopanem była w dolinie Jaworzynce, gdzie wybudowano ją w 1921 roku. Jednak skocznia nie stała długo, bo w 1930 roku ją rozebrali. Co ciekawe rekord skoczni wynosił tylko 36 metrów, na tamte czasy było to sporo, ale rozwijająca się dyscyplina skoków narciarskich wymagała większej skoczni.Parę lat po tym jak Zakopane zostało uznane za uzdrowisko i wyznaczono według nowego planu zagospodarowania przestrzennego teren od Kuźnic przez Bobrówkę po Krokiew na sport i rekreację. Utworzono towarzystwo "Park Sportowy" w 1923 roku, który był odpowiedzialny za powstanie boisk sportowych, pływalni, kortów tenisowych, amfiteatru, lodowiska i skoczni narciarskich.W ramach tego projektu powstało parę inwestycji, które istnieją do dnia dzisiejszego, jak skocznia Wielka Krokiew. Wielką rolę odegrał tu Karol Stryjeński, architekt, rzeźbiarz i działacz sportowy, który w Parku Sportowym pełnił funkcję dyrektora i głównego architekta.Na miejsce budowy skoczni wybrano zbocze szczytu Krokwi i ten teren wydzierżawiono na okres 50 lat na bardzo korzystnych warunkach od hrabiego Władysława Zamoyskiego. Karol Stryjeński wykonał projekt ogólny skoczni, a za techniczny odpowiadał Szwed Sellstroem.W tamtych czasach była to bardzo nowoczesna i bezpieczna skocznia. Jednak jej budowa nie szła jak po maśle, bo brakowało nakładów finansowych. Dużą role odegrał tu Stryjeński, który organizowała zbiórki. Pomoc przy pracach budowlanych wniosło też wojsko, dzięki nim większość prac wykonano do końca 1924 roku.Skocznię oddano do użytku końcem stycznia 1925 roku. Pierwsze zawody odbyły się 22 marca 1925 roku, na których pierwszym rekordzistom był Stanisław Gąsienica-Sieczka - oddał skok o długości 36 m. Wówczas skocznia był to obiekt o rozbiegu długości 78 m, zeskoku długości 114 m oraz nachyleniu progu 38 st.Na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1929 roku zmodyfikowano trochę skocznię i jej otoczenie. Wówczas zmieniono nieco wybieg i profil skoczni, wybudowano trybuny i lożę sędziowską. Było to wielkie wydarzenie, zgromadziło 10 tysięcy widzów, mimo temperatury minus 30 stopni.


W 1932 roku zmarł ojciec skoczni - Karol Stryjeński. Dla uczczenia tego wielkiego człowieka od tej pory skocznia nosiła jego imię do 1989 roku.Skocznia jeszcze dwa razy gościła tak wielką imprezę jak MŚ, a było to w 1939 i 1962 roku. Wielka Krokiew gościła trzykrotnie MŚ, a więcej bo 6-krotkie mistrzostwa były tylko w Lahti.Pierwszy konkurs w ramach Pucharu Świata odbyły się tu w 1980 roku, w obecności 40 000 widzów. Później z przerwami odbywały się zawody PŚ, a od 2011 roku są już nieprzerwanie.Jest to związane z konieczną przebudową skoczni w 2000 roku i kiedy to oprócz zmiany parametrów takich jak przesunięcie punktu konstrukcyjnego, zmiana kąta nachylenia progu i zeskoku, skrócenie zeskoku, zmniejszenie nachylenia wybiegu skoczni z 7 do 0 st., także przebudowano sieć kanalizacji burzowej oraz wykonano drenaż na zeskoku i wybiegu.Od trzech sezonów do PŚ dołączyła skocznia w Wiśle.W 1989 roku nastąpiła zmiana patrona skoczni, od tej pory skocznia Wielka Krokiew nosi nazwę Stanisława Marusarza, zwanego "królem Wielkiej Krokwi". W 1993 i 2001 roku byliśmy gospodarzem Zimowej Uniwersjady w Zakopanem. Tą w 2001 roku wygrał Łukasz Kruczek, obecny trener reprezentacji.W 2004 roku wyłożono na skoczni igelit i Zakopane po raz pierwszy w swojej historii otrzymało prawo organizacji Letniej Grand Prix w skokach narciarskich.Skocznia gościła też 6 czerwca 1997 roku naszego papieża Jana Pawła II, odbyła się tu msza św z uroczystą homilią.Po sezonie 2015/2016 Wielka Krokiew (K120) ma przejść renowację. Po modernizacji rozmiar skoczni zostanie przesunięty z HS134 na HS139.Jak pamiętacie pierwszy rekord skoczni wynosił 36 metrów, a obecny oficjalny rekord należy do Simona Ammanna, który w 2010 roku oddał skok o długości 140,5 metra.Nieoficjalne rekordy należą do  Fina Juhę-Matti Ruuskanena i Kamila Stocha i wynoszą 141,5 m. Podczas konkursu lotu w 2015 roku Klemens Murańka oddał skok na 144 metr, ale nie ustał.Rekord letni wspólnie dzierżą Daniel Forfang i Adam Małysz. Oba wyniki pochodzą z zawodów Letniego Grand Prix.Skocznia położona jest przy ulicy Bronisława Czecha i ta nazwa jest nieprzypadkowa.
Bronisław Czech to człowiek urodzony w Zakopanem, był trzykrotnym olimpijczykiem, taternikiem, ratownikiem górskim i instruktor narciarski, który zginął w Auschwitz.Obok Wielkiej Krokwi znajduję się kompleks skoczni narciarskich Średnia Krokiew im Bronisława Czecha. Kompleks powstał w 1950 roku.Akurat jak byłam trwał trening młodych skoczków, uczyli się utrzymywać równowagę.Rekordzistą Średniej Krokwi jest Łukasz Rutkowski, który osiągnął odległość 94 m. Letni rekord należy do Tomasza Byrta i wynosi 94,5 m. Najdłuższy skok na Małej Krokwi oddał Kamil Stoch (73,5 m), zaś na Maleńkiej Krokwi Paweł Słowiok (39,5 m).Na największej skoczni, Średniej Krokwi (K 85), odbywały się m.in. mistrzostwa świata, konkursy Uniwersjady czy wielokrotnie Mistrzostw Polski, a w 1980 roku na skoczni odbył się także jeden konkurs Pucharu Świata. Na obiekcie tym odbyły się też Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2008 roku.Na mniejszych, Małej Krokwi (K65) oraz Maleńkiej Krokwi (K35) często rozgrywają się zawody młodych skoczków, w tym Lotos Cup.Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze. Zapraszam ponownie. 

20 komentarzy:

 1. Całkiem nie dawno miałam okazję znowu być w tym miejscu. Masz rację, będąc w Zakopanym trzeba się koniecznie tam przespacerować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująco opisałaś historię skoczni przeplatając ją ciekawymi zdjęciami. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam Twój post razem z Erykiem.
  Jesteśmy oczarowani. Cudowna relacja.
  Ostatnio oglądaliśmy te w Lillehammer i Holmenkollen.
  Najwyższa pora by odświeżyć wspomnienia z Zakopanego.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 4. Skocznie widzialam swietna w Wisle o ile dobrze pamietam, ale taką którą na pewno dobrez pamiętam to Holmekolen w Oslo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam, widziałam.
  Pięknie zdjęcia Avelino i ciekawy niezmiernie opis.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piekne zdjecia i relacja. Znam skocznie, tez tam bylam. Tesknie juz za Zakopanem. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. A mi się tak trafiło że choć w Zakopanym byłem to skoczni nie widziałem:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno nie byłam w Zakopanem i zupełnie nie pamiętam tej skoczni, odświeżyłaś mi nieco pamięć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękny widok ze skoczni. Pięknie je opisałaś.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. A dziś huknęła wiadomość, że są w bardzo złym stanie technicznym i wszelkie skoki odwołano. Ale relacja super. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Powtórzę za Zbyszkiem skocznie trzeba remontować skoki odwolano przykro że tak wyszlo serdecznie pozdrawiam zdjęcia są piękne

  OdpowiedzUsuń
 12. Zakopiańskie skocznie zawsze widziałam tylko z drogi, z auta... Pasowałoby kiedyś dostać się na nie ;)))
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. ...letnich zdjęć skoczni ( i widoków z niej ) dotąd nie oglądałam, a jest co podziwiać.
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy wpis i mnóstwo wiadomości. Coś mi się wydaje, że lubisz skoki, bo z takim zacięciem napisałaś ten artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 15. raz w zyciu byłam w Zakopanem, niewiele pamietam :( ale mam nadzieje to nadrobic :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciałabym kiedyś wybrać się tam zimą na zawody :)

  OdpowiedzUsuń
 17. W tym roku skoki odwołane, a ja się cieszę, bo mniej ludzi będzie :) Relacja cudowna, nie miałam takiego szczęścia na górze, bo padał deszcz, ale za to w restauracji wypiłam smaczną czekoladę na gorąco :) Pozdrawiam prawie urlopowo.

  OdpowiedzUsuń
 18. Kiedyś miałam okazję spojrzeć w dół z takiej wielkiej skoczni i naprawdę wysokość robi wrażenie, ci skoczkowie muszą być całkiem pozbawieni lęku wysokości. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wielka historia jest, że stacja !!
  Besos.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...