środa, 21 maja 2014

Mizar czyli cmentarz muzułmański w Kruszynianach

Podczas wizyty w Kruszynianach o których wcześniej pisałam nasz przewodnik zaprowadził nas na cmentarz muzułmański. Tam dowiedzieliśmy się trochę informacji na temat grzebania zmarłych w ich tradycji islamskiej wśród społeczności tatarskiej. 
 
Cmentarz muzułmański nazywa się mizar i w Polsce mamy siedem takich cmentarzy i jeszcze na pięciu cmentarzach komunalnych znajdują się wydzielone kwatery. Jeden z mizarów znajduje się w Kruszynianach. Został założony przez ludność tatarską w II połowie XVII wieku. Położony jest ok 100 metrów od meczetu w lasku. Otoczony jest kamiennym murkiem wykonanych z kamieni polnych. Obecnie grupa młodych ludzi prowadzi prace polegające na uporządkowaniu cmentarza. Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Groby na cmentarzu według zasad islamu ułożone są w regularnych rzędach zwanych safami. Każda mogiła ułożona jest tak, że głowa ułożona jest na wschód, a prawa strona na południe czyli w stronę Mekki, bo wierzą, że dusza uchodzi z prawej strony. Wyznawcy islamu dążą do tego, aby w ciągu 24 godzin od śmierci pochować zmarłego, bo inaczej dusza będzie uwięziona w ciele zmarłego i będzie miała problem z dotarciem do raju. Ciało zmarłego obmyte i ubrane, bez ozdób zawija się w całun z płótna i tak przygotowane wrzuca się do grobu bez trumny, odsłaniając zmarłemu twarz i obracając go na prawy bok w stronę Mekki. Dawniej groby były okrywane kamieniami polnymi, największy przy głowie zmarłego na którym robiło się inskrypcje, mniejszy w nogach. Obecnie groby muzułmańskie przypominają groby chrześcijańskie. Co mnie zaskoczyło napisy były z drugiej strony niż u nas. Obecnie coraz częściej napisy są robione z obu stron.Dziękuję serdecznie za Wasze komentarze i zaprasza ponownie.

10 komentarzy:

 1. Uważam, że to ciekawy cmentarz o ile tak mogę napisać. Jest on trochę podupadły, ale nie ma co narzekać. Na szczęście jeszcze komuś się chce o niego dbać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam w Tobie wytrwałość, dociekliwość i pasję

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego cmentarza tez mam jakieś migawki :) Szkoda, że żadnych zdjęć niestety...

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię cmentarze ale na muzułmańskim nie byłam jeszcze. Zawsze mi się podobały proste kamienne nagrobki i tak jest i tym razem - ujmuje mnie ich prostota i skromność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis na temat obyczajów, interesujące zdjęcia, zaintrygowało mnie ze na niektórych nagrobkach podane są imiona matek ale nie ojców, ciekawe...Niestety widać że obyczaj stawiania skromnych nagrobków odchodzi w przeszłość, a widok okazałych grobowców na jedno kopyto bardzo się upowszechnił, jakby to zmarłemu robiło jakąś różnicę pod czym spoczywa...

  OdpowiedzUsuń
 6. Cmentarz muzułmański jest zadbany i dobrze utrzymany. Jestem tym zaskoczona. Byłam na cmentarzach w krajach arabskich. Wyglądają na całkowicie opuszczone.
  Bardzo ciekawy post.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z zaciekawieniem czytałam ten post. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za ciekawe informacje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podajesz ciekawe informacje, a kiedy oglądam zdjęcia z tymi starymi nagrobkami udziela mi się nastrój zadumy i skupienia.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...