poniedziałek, 19 maja 2014

Meczet w Kruszynianach

W czasie długiego weekendu majowego odwiedziłam Kruszyniany. Jest to wieś w województwie podlaskim, gdzie znajduje się najstarszy zachowany meczet w Polsce.Wieś Kruszyniany powstała w XVI wieku i związana jest z nadaniem w Grodnie w 1679 roku przez król Jana III Sobieskiego Kruszynian wraz z pobliskimi wioskami Tatarom za pomoc w walce z Turkami. Tatarzy jako wyznawcy wiary muzułmańskiej wybudowali w Kruszynianach meczet. W dokumentach można znaleźć informacje o meczecie już z 1717 roku. W fundamentach jest kamień z 1846 roku, związany prawdopodobnie z remontem lub przebudową świątyni. Zresztą przez lata wielokrotnie był remontowany. Obecnie meczet jest budynkiem drewnianym, wybudowanym na planie prostokąta. Z zewnątrz pomalowany jest na kolor zielony - kolor islamu i kształtem przypomina pobliskie kościoły prawosławne i katolickie, posiada dwie wieżyczki z przodu i jedną mniejszą na środku dachu. Teren meczetu otoczony jest kamiennym murkiem.Wewnątrz powierzchnia podzielona jest na dwie części osobna dla kobiet i dla mężczyzn, każda część ma osobne wejście. Podłogi wyłożone są dywanami, dlatego też wchodząc należy zdjąć obuwie w przedsionku i dalej idziemy w skarpetkach. Część dla kobiet jest mniejsza i oddzielona przepierzeniem z oknami w których znajdują się firanki. W części dla mężczyzn odbywa się właściwa modlitwa, oczywiście w języku arabskim. panowie stoją z twarzami zwróconymi w stronę Mekki, żeby wiedzieli gdzie to jest wskazuje im to nisza w ścianie tzw mihrab. Po prawej stronie od wnęki znajduje się kazalnica czyli minbar z którego imam wygłasza kazania. Ściany ozdobione są cytatami z koranu. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiedział nam o rytuałach w społeczności tatarskiej związanymi z chrztami, ślubami czy pogrzebami oraz innych tradycjach w kulturze tatarskiej. Jeżeli jesteście tego ciekawi, to zapraszam do Kruszynian. Tego dnia wieczorem księżyc przypominał ten z meczetu w kruszynianach.

Dziękuję za odwiedziny i Wasze komentarze.


21 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia uwielbiam oglądać.
  ♫ ♫ CUDOWNEGO POPOŁUDNIA ŻYCZĘ:-) ♫ ♫
  ♫ ♫ BUZIACZKI ♫ ♫

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujące wiedzieć, inne obyczaje. Nigdy nie widziałem w środku.
  Happy Monday.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam w meczecie...a dzięki temu postowi choć wirtualnie byłam w Kruszynianach...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej byłaś w mojej okolicy :))) Czy widziałaś Supraśl? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam niestety tylko z okien autokaru. Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. ciekawe, bardzo ciekawe :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam kilka lat temu, żałuję, że do Bohonik nie dojechałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Doskonale znam to miejsce, bo to mój region. I w ogóle jak, podobało się, że tak spytam :) ? Odwiedziłaś może też Białystok ? T

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem dlaczego, ale mój komentarz usunął się. Napisałem, że te rejony znam dobrze, bo to mój region. Pytałem również o ogólne wrażenia a także czy odwiedziłaś może Białystok ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwiedziłam Białystok i wiele innych ciekawych miejsc jak Wigry, Studziennicza, Augustów, Sejny, Giby, no i na jeden dzień skoczyliśmy do Wilna i Troków.

   Usuń
  2. To zobaczyłaś spory kawałek regionu, fajnie :)

   Usuń
 9. Egzotycznie to wygląda na zdjęciach. Ciekawa relacja, podoba mi się :))
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesująca relacja, trochę egzotyki w naszym kraju. Z przyjemnością odwiedzę to miejsce.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się, egzotyczny klimat :) Islam jako taki do mnie nie przemawia, zwłaszcza, jeśli chodzi o sytuację kobiet, ale meczet bardzo ładny :) Fotorelacja jak zawsze bardzo ciekawie zaprezentowana. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z tego co pamiętam, byłam w tym meczecie przejazdem na Mazury :) I dokładnie tak go pamiętam - zielony, dywanowy, z mihrabem... jak to meczet :) ))

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiedzialam o Kruszynianach ale nie widzialam zdjec, rzeczywiscie warro tam zagladnac...lubie takie ciekawostki . Q ogole polnocnowschodnia czesc Polski nie znam. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo wielu podróży tak właściwie to jeszcze nigdy w meczecie nie byłam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Podoba mi się w środku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne wnętrze i z zewnątrz też skromnie czyli dobrze się prezentuje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest na mojej liście do zobaczenia! Piękny!

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam, planowana jest w Kruszynianach budowa kurników na 240.000 kur. Organizujemy petycję przeciwko tej inwestycji i prosimy wszystkich tych, których urzekły Kruszyniany i jej okolice, by oddawali swój głos http://www.petycjeonline.com/nie_budowie_kurnikow_w_kruszynianach Wszystkim z góry bardzo dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...