piątek, 3 maja 2013

Dwór w Tomaszowicach i balansujące rzeźby

Gdy byłam końcem marca w Modlnicy zahaczyliśmy również o Dwór w Tomaszowicach. Bardzo spodobało mi się to miejsce, które przyciąga wiele ludzi, gościło tu wiele znakomitości ze świata polityki, kultury i duchownych. Mnie osobiście zachwyciły balansujące rzeźby.

 

Dobra w Tomaszowicach nabyła w 1830 roku rodzina Konopków i znajdowały się one w jej posiadaniu przez około 100 lat. W XIX wieku wybudowali tu dwór otoczony parkiem. Później Dwór stał się własnością rodziny Ziemblic-Boguszów z Brzezia. Po II wojnie światowej dobra zostały znacjonalizowanej i przeszły na własność Skarbu Państwa. Jak wcześniej majątek miał szczęście do właścicieli, tak wówczas sytuacja się odwróciła i zorganizowano tu tuczarnię świń. Hodowano tu około 6000 świń i w tym czasie wszystko zostało zdewastowane i przesiąknęło gnojówką, gdyż tuczarnia i chlewy nie posiadały, przez pół wieku istnienia, kanalizacji.
W latach 90-tych poprzedni właściciele odzyskali swój majątek i w 1996 roku sprzedali go Ziyadowi Raoof. Który przez kolejne lata wszystko remontował pod okiem konserwatorów zabytków. Wykonano tu bardzo dużo prac, które miały na celu usunięcie szkód wyrządzonych przez tuczarnię świń. Dopiero jesienią 2000 roku otwarto tu Krakowskie Centrum Konferencyjne, które obecnie jest miejscem licznych szkoleń, bankietów, konferencji, wystaw i innych imprez okolicznościowych takich jak wesela. W ośrodku działa hotel o trzygwiazdkowym standardzie, restauracje, sale wielofunkcyjne, i powierzchnie wystawowe.
W ramach zespołu dworsko parkowego w Tomaszowicach znajduje się kilka obiektów, do których zaliczamy dwór, spichlerz, galerię Panorama, oranżerię i hotel. Sam dwór obecnie zamieszkiwany jest przez właściciela obiektu i nie ma możliwości jego zwiedzania. 

Spichlerz jest to XIX wieczny budynek zbudowany z kamienia i drewna o rustykalnym stylu, który obejmuje restaurację i sale konferencyjne. 

 

Galeria panorama jest to nowoczesny budynek, który służy głównie jako sala weselna i wystawiennicza.Oranżeria, kolejny budynek zespołu, który dzięki neogotyckim oknom uzyskał szczególny klimat. Z zewnątrz drewno i jurajski wapień powodują, że świetnie harmonizuje z resztą.W parku znajduje się stylowa altana, która świetnie nadaje się na ceremonie ślubne.Jako ostatni przedstawiam budynek hotelowy, który oprócz pokoi oferuje swoim gościom restaurację i bar, a cały hol to jednocześnie sala wystawiennicza, gdzie można zobaczyć świetne obrazy.

Jak wspomniałam na początku mnie zachwyciły balansujące rzeźby znajdujące się w parku, których autorem jest Jerzy  Kędziora "Jotka" częstochowski rzeźbiarz. Swoje prace pokazywał zarówno w Polsce jaki i w innych krajach Europy, w Ameryce i Azji. Jego dzieła znajdują się w zbiorach galerii i muzeów, jak również w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. 


Całą przemianę dworu wraz z zabudowaniami dworskimi i parkiem można opisać jednym prostym zdaniem, cytując za artykułem w "Rzeczpospolitej", którego autorką jest Moniką Rogozińską  - "Były wieprze, a jest perła". 

37 komentarzy:

 1. Zimowe wspomnienia nam zaserwowałaś. :) Niemniej zawsze zdjęcia bardzo ciekawe.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie jedne zimowe mam zdjęcia z wyjazdu :)

   Usuń
 2. Ciekawe miejsce i bardzo ładne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż trudno uwierzyć że żyły tam świnki, dziś wspaniale to wygląda a balansujące rzeźby same w sobie niezwykłe, jeszcze dodają uroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będąc tam ma się wrażenie, że taki stan rzeczy jest od bardzo, bardzo dawna, a nie raptem parę lat. Widać ile pracy i nakładów zostało włożone, żeby chlewy zamienić na dwór i hotel.

   Usuń
 4. Zadziwiające są te rzeźby! Zastanawia mnie jak je wyważono, jak umieszczono w tych dziwnych(a może właściwych) miejscach a co najważniejsze z czego je zrobiono? Wszystko zaskakuje lekkością.
  Sam dwór przeszedł to, co przeszła większość zabudowań dworskich w Polsce, po nastaniu ustroju słusznie minionego. Niektóre tych dziwacznych praktyk nie przetrwały, innym się udało, na szczęście. Piękne miejsce a dzięki rzeźbom również niezwykłe.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zastanawiało co się stanie jak przyjdzie wichura. A rzeźby z tego co doczytałam się w internecie, są w środku puste i zrobione z żywicy z metalowymi elementami w środku, które powoduję iż rzeźba posiada odpowiedni środek ciężkości.
   Przykre jest, że wystarczyło zaledwie pół wieku, a tyle dworów, pałaców i zamków zostało zniszczone. Dobrze, że znajdują się ludzie, którzy przywracają dawną świetność zniszczonym obiektom.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Ciekawe miejsce. Widzę, że śnieg jeszcze leży to tu i tam.
  Super.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz pewnie nie ma tam już śniegu. Ja tam byłam 23 marca, wówczas zima była w pełni, niestety.

   Usuń
 6. I mnie zachwyciły balansujące rzeźby! Niezwykłe :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ...rzeźby wprost genialne! Poza tym podoba mi się połączenie starego z nowym...widać można, pod warunkiem, że ma się gust...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały obiekt wygląda wspaniale, trzeba przyznać właścicielowi, że wspaniale to wszystko zorganizował. Serdeczności :)

   Usuń
 8. Miałem przyjemność nocowania w tym dworze kilka lat temu. Wtedy były tylko dwie lub trzy wiszące rzeźby. Widać, że kolekcja się powiększa. Dwór jest bardzo malowniczy, często jest miejscem konferencji i spotkań towarzyskich. Mile wspominam mó pobyt.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę nocowania, chętnie bym tam została :)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 9. Dwór w Tomaszowicach jest najlepszym dowodem na to, że można coś dobrego zrobić. Zadbany, przyciąga turystów i cieszy. Wielu obiektom przydałby się taki gospodarz.
  Co do wystawy wiszących rzeź to jest ona (ta wystawa) dziełem Jerzego Kędziory, który pokazuje ją na całym świecie. Nie jestem specjalistką od dzieł sztuki. Po prostu ta wystawa była w moim mieście i też wzbudzała ogromne zainteresowanie. Byłam wtedy na spotkaniu z autorem tej ekspozycji.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co czytałam o Kędziorze, to on prawie na całym świecie robi wystawy swoich rzeźb, sporo z nich znajduje się w rękach kolekcjonerów oraz muzeów i galerii.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Uwielbiam dworki. Wnętrze mi się bardzo podoba. A rzeźby - extra!

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękny. A rzeźby to bardzo ciekawy pomysł. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam autora rzeźb za pomysł i wykonanie. Pozdrawiam

   Usuń
 12. Balansujące rzeźby są rewelacyjne, nigdy o nich ani ich autorze nie słyszałam, ale musi mieć talent i fajne pomysły:).Dworek śliczny i fajnie, że są jeszcze ludzie którym zależy na tym, żeby takie miejsca przetrwały i nie traciły na świetności. Wszystko to tworzy nasze bogactwo kulturowe a o kulturę trzeba dbać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O balansujących rzeźbach pierwszy raz usłyszałam i je obaczyłam właśnie w Tomaszowicach, ale jak się okazuje są pokazywane nie tylko w Polsce.

   Usuń
 13. Chyba muszę się tam wybrać :)
  Balansujące rzeźby uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się tam na chwilę zatrzymać :)

   Usuń
 14. Balansujące rzeźby są rewelacyjne. Uwielbiam takie dworki.
  Ten jest prześliczny. Wnętrza też są doskonale utrzymane.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, że o wszystko bardzo dbają. Pozdrawiam :)

   Usuń
 15. Balansujące rzeźby widziałam w Częstochowie, podobałymi się bardzo.
  Dwór przepiekny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wielu miejscach się pojawiają wystawy tych rzeźb.

   Usuń
 16. Oj mogłabym tam zamieszkać! A rzeźby fantastyczne, takie lewitujące i lekkie!
  Śnieg był tak niedawno, i zdjęcia dzięki temu piękniejsze..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie bym tam również trochę pomieszkała :)

   Usuń
 17. Cudowne zdjęcia, interesujące miejsce:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo interesujące miejsce i zdjęcia! Balansującą rzeźbę widziałem, o ile dobrze pamiętam w Bydgoszczy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wielu miastach Polski były wystawiane.

   Usuń
 19. Przepiękne zdjęcia! Więcej o Kędziorze poczytać można tutaj: www.jerzykedziora.com a o samym Dworze: www.dwor.pl

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...