piątek, 12 grudnia 2014

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu jest jednym z bardziej znanych symboli Roztocza. Nie mogłam go minąć jeżdżąc po okolicy. Jego bardzo malownicze położenie powoduje, że chętnie jest odwiedzany i fotografowany przez turystów, więc mnie nie mogło tu zabraknąć.
Wędrując po Zwierzyńcu pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to woda i oczywiście pływające kaczki. Nie mogłam się oprzeć, żeby nie zrobić im zdjęcia.Wybudowanie stawu z wyspą zawdzięczamy Marii Kazimierze d`Arquien, żonie III ordynata Jana Sobiepana Zamoyskiego, która to później była żoną Jana III Sobieskiego, znana nam jako królowa Marysieńka. Prawdopodobnie jeńcy tureccy i tatarscy wykopali staw i usypali na nim parę wysepek. Po stawie można było pływać gondolami. Na jednej z wysepek według jednych przekazów została wybudowana altana i domek wypoczynkowy, według innych teatr na wodzie. Udajemy się w stronę kościółka, do którego można się dostać jedynie przez most. Przed mostem stoi krzyż i dzwonnica z jednym dzwonem z początku XX wieku.


Na tej samej wyspie gdzie wcześniej stał teatr lub altanka w latach 1741-1747 został wybudowany niewielki kościół na wodzie. Ufundowali go VII ordynat Tomasz Antoni Zamoyski wraz z żoną Teresą z Michałowskich jako podziękowanie za powrót do zdrowia ordynata i narodziny długo wyczekiwanego syna Klemensa. W późniejszych latach do kościoła dobudowano dwa pomieszczenia zakrystię i szkołę.

Na fasadzie umieszczono kartusz z herbami Zamoyskich „Jelita” - trzy skrzyżowane włócznie i Michowskich „Rawicz” - panna na niedźwiedziu.Kościół jest pw św Jana Nepomucena. Jest to związane z ordynatem, który podczas zagranicznych studiów poważnie zachorował i polecając się opiece nowo kanonizowanego świętego, powrócił do zdrowia. Kanonizacja Nepomucena nastąpiła w 1729 roku.Lokalizacja kościoła na wyspie ma za zadanie przypominać męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który zginął w wodach Wełtawy z rozkazu króla Czech Wacława IV, kiedy nie chciał ujawnić tajemnicy spowiedzi. Do dnia dzisiejszego Nepomucen jest patronem nie tylko spowiedników i dobrej spowiedzi, ale jego figury mają chronić przed powodziami i suszami.Kościół został wymurowany z kamienia i cegły. Jest to barokowa budowla jednonawowa,  która została wybudowana najprawdopodobniej przez budowniczego Jan Columbaniego według projektu architekta Andrzeja Bema. We wnętrzu możemy podziwiać polichromie pędzla Łukasza Smuglewicza.Kościół można obejść dookoła i przy okazji zobaczyć jakie ciekawe detale można zobaczyć jak np ta kamienna ławka.Parafia obchodzi odpust 21 maja, we wspomnienie liturgiczne św Jana Nepomucena.Z tego co słyszałam, to każdego roku pod koniec maja, podczas odpustu ku czci świętego Jana Nepomucena, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja na łodziach. Jest wyjątkową atrakcją dla mieszkańców, ale także dla turystów odwiedzających Zwierzyniec.Dziękuję za Wasze odwiedziny i zapraszam ponownie.

15 komentarzy:

 1. Jak zwykle świetnie się z Tobą zwiedza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce Avelino. Jak to możliwe, że jeszcze tam nie dotarłam... Świetne fotki, a kaczuszki są przesłodkie. Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na Roztocze jeszcze nie dotarłem. Tyle miejsc do odwiedzenia... .

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpiekniej wygląda kościółek nocą:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jedyny kościółek jaki widziałam na wodzie to ten w Ojcowie :) Nie miałam pojęcia, ze są jeszcze takie w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tam, jest piękny! Bardzo klimatyczne miejsce:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłem tam, kiedys ze 3 lata temu chyba. Fajne freski, takie pastelowe jasne kolory.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny kościółek! Jak tam ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Urokliwy ten kościółek, zwłaszcza na tle błękitnego nieba.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy jest ten kościółek...Nigdy nie dotarłam nad Roztocze...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Byłam tam kilka razy, freski bardzo urokliwe:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa historia tego miejsca, jak i samo miejsce. Kościół bardzo ładny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Precioasa fotos. Me encanta la última y las del lago.
  Un beso.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...