środa, 25 maja 2016

Ruiny zamku królewskiego w Nowym Sączu

Wjeżdżając do Nowego Sącza witają nas ruiny królewskiego zamku. Niestety do naszych czasów niewiele się zachowało z zamku. Trzeba użyć sporo wyobraźni, aby spróbować sobie wyobrazić jak to wszystko kiedyś wyglądało. Obecnie teren jest bardzo ładnie zagospodarowany i jest wspaniałą wizytówką miasta.W miejscu gdzie są ruiny zamku przed wiekami stała drewniana strażnica. Na początku XIV wieku Wacław II Czeski zbudował murowany zamek, do jego budowy zostały podobno użyte kamienie pochodzące z grodu w Naszacowicach. W latach 1350-60 Kazimierz Wielki rozbudował zamek, jednak to jemu często przypisana jest fundacja zamku w Nowym Sączu. Zamek usytuowany został w rozwidleniu dwóch rzek Dunajca i Kamienicy w obrębie murów miejskich, składał się on z dwóch baszt, narożnej wieży, budynku mieszkalnego i podzamcza. Był siedzibą kasztelanii.W pierwszych wiekach nowosądecki zamek chętnie był odwiedzany przez koronowane głowy, a w kolejnych wiekach już rzadziej. W 1370 roku zatrzymał się tu Ludwik Węgierski. Parę lat później zatrzymała się tu przyszła królowa Jadwiga Andegaweńska.

Zamek w Nowym Sączu chętnie odwiedzał Władysław Jagiełło, który to powiększył tutejszy zamek. W 1409 r. odbyły się tutaj narady króla Jagiełły z wielkim księciem litewskim Witoldem przed wojną z zakonem krzyżackim. Warto wspomnieć, że w latach 1469-70 na zamku pod opieką Jana Długosza uczyli się synowie króla Kazimierza Jagiellończyka.

W czasie "potopu szwedzkiego" zamek bardzo ucierpiał, jak wiele innych tego typu budowli i nigdy już nie odzyskał swej dawnej świetności.
 Zamek nie oparł się pożarom, które niszczyły zamek, pierwszy w 1522 roku, a drugi 1611 roku. Rodzina Lubomirskich, która wówczas rezydowała na zamku od 1590 roku, przeprowadziła odbudowę i rozbudowę zamku w stylu renesansowym. Z 25 komnat przed pożarem zamek po remoncie miał 40 bogato wyposażonych komnat.

W kolejnych latach wiele razy spotykały zamek różne nieszczęścia. Zaczęło się od nieumyślnie wywołanego pożaru w czasie przemarszu konfederatów barskich w 1768 roku. Kolejny pożar wybuchł rok później, zamek całkowicie stracił stropy. W 1785 roku władze austriackie, ówcześni właściciele zamku, częściowo go odremontowały i wykorzystały na biura policji. Równocześnie rozebrano cześć murów i baszty miejskie.
W 1813 roku powódź podmyła skarpę, w wyniku czego do Dunajca osunęło się zachodnie skrzydło zamku. W 1838 roku Austriacy ponownie odbudowali część zamku i początkowo urządzili tu koszary i magazyny wojskowe, a później także więzienie. W 1848 roku zamek sprzedano miastu.W 1905 roku częściowo odbudowano zamek, kolejna próba odbudowy była w 1938 roku, kiedy to całkowicie odbudowano zamek i urządzono w nim Muzeum Ziemi Sądeckiej.W czasie wojny Niemcy utworzyli tu koszary i skład amunicji. Pod koniec wojny wysadzili zamek w powietrze i przestał on istnieć. Po wojnie zabezpieczono pozostałości zamku, a w latach 50-tych zrekonstruowano tylko Basztę Kowalską.
Jak zamek to i musi być legenda, tutejsza związana jest ze źródełkiem, które wypływało u podnóża Baszty Kowalskiej. Woda z niego nigdy nie zamarzała i miała siarkowy smak. W jego pobliżu straż na zamku pełnili młodzi i odważni rycerze. Co jakiś czas jednak któryś z nich znikał bez wieści. W końcu znalazł się śmiałek, który uzbrojony w halabardę, święconą kredę i różaniec stanął nieopodal źródełka.Kredą zakreślił wokół siebie krąg i czekał co się wydarzy. Po północy usłyszał piękne śpiewy, muzykę i wyłaniające się ze źródełka nimfy, które zapraszały go do tańca. Zrozumiał, że to one były przyczyną zguby rycerzy i nie wychodząc z poświęconego kręgu rzucił do źródełka różaniec. Woda zasyczała, a nimfy przemieniły się w obrzydliwe czarownic i odleciały w noc. Niestety obecnie źródełka nie zobaczymy, podobno zostało zasypane podczas wybuchu w 1945 r.W 2009 roku władze miejskie zdecydowały o odbudowie zamku czy coś z tego wyjdzie przekonamy się w przyszłości. Mimo upływu już paru lat na razie nie widać żadnych prac rekonstrukcyjnych. Obecnie na terenie ruin zamku znajduje się park miejski. Przed wizytą w Nowym Sączu nie wiedziałam, że taka bogata historia związana jest z ruinami zamku. Cieszę się, że miałam okazję, poznać to ciekawe miasto i jego historię.


Ostatnio nie mam natchnienia do pisania. Prawie codziennie otwieram bloga i albo zaczynam nowy post, albo pooglądam stary i nic nie kończę, na chwilę obecną mam ponad 30 postów rozpoczętych, gdzie w większości mam wrzucone zdjęcia i zero tekstu. Ostatnie trzy miesiąc były trudne, po dwumiesięcznej przerwie znów zaczęłam wyjeżdżać. Proszę o jeszcze trochę cierpliwości i wyrozumiałości.


Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze.

12 komentarzy:

 1. Jak dobrze, że jesteś!!!!!!
  Doskonale Cię rozumiem. Czas troszeczkę goi rany.
  Czy wiesz, że nie znam tego zamku? przecież wiele razy byłam w Nowym Sączu. Przy najbliższej okazji muszę to naprawić.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobnie jak Łucja, mimo kilkukrotnych odwiedzin nie miałem pojęcia o tym zamku. Ciekawa relacja.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wpis byłam w Nowym Saczu ale zamku nie znam serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Trwała ruina, pięknie zagospodarowana, a więc można...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie stare zamczyska,
  super zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Droga Avelino, czasem tak jest, że mamy pustkę w głowie, a czasem nie możemy nadążyć za naszym natchnieniem :) Nic na siłę, przecież sobie zaczekamy. Dziękuję Ci za ten post, bo nie miałam pojęcia, że taki zamek istnieje. A przecież to był dość istotny punkt na naszej dawnej mapie kraju. No i ta fantastyczna legenda... Ściskam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastyczny "powrót" bardzo się cieszę, że piszesz, miejsca sobie nie przypominam ale w Nowym Sączu byłam ponad 30 lat temu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie historią tego zamku, choć kilka razy byłam w Nowym Sączu, tylko raz zatrzymałam się pod zamkiem.A o jego burzliwej historii nigdy nie słyszałam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam kilka razy w Nowym Sączu ale tylko w centrum.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojej jak tam ładnie, ten zegar kwiatowy bardzo mi się podoba. Lubię takie klimaty i takie historie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa historia, a Zamek z kwiatowym zegarem wygląda cudnie.
  Pozdrawiam pięknie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę kiedyś tam pojechać. Bardzo ładne miejsce. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...