sobota, 9 listopada 2013

Zamek Topacz w Ślęzie

Zdecydowałam się jechać końcem września na wycieczkę do Wrocławia, gdyż zaciekawiło mnie znajdujące się w planie wycieczki odwiedzenie muzeum motoryzacji. 

 

Doszłam do wniosku, że z przyjemnością zobaczę kompleks o nazwie zamek Topacz, gdzie mieści się wspomniane muzeum. Przyznam, że wcześniej nie słyszałam o tym miejscu i przywiodła mnie tu ciekawość.Około 3 km od Wrocławia znajduje się wieś Slęza, w której to znajduje się wspomniany zamek Topacz.  Jest tu jedna z dwóch zachowanych na Dolnym Śląsku wież mieszkalnych, druga znajduje się w Biestrzykowie.Początkowo stała tu dwukondygnacyjna wieża mieszkalna, wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku z kamienia i cegły. W XVI wieku kiedy wieża należał do Heinricha von Vogt dobudowano trzecią kondygnację. 

 

W kolejnych latach majątek co jakiś czas zmieniał właściciela. Od 1857 r. osiedlił się tutaj Leopold Schöller, właściciel cukrowni w Klecinie. Wkrótce dobudowano tutaj renesansową rezydencję wraz z czwartą kondygnacją wieży. 

 

Z końcem XIX wieku zamieszkał tutaj Emil von Rath. Do II wojny światowej właścicielem majątku , była spółka cukrownicza Rath, Schöller & Skene. 

 

Wówczas majątek ten był znany z uprawy buraków i cukrowni, która działała do 1945 roku.  Dzięki czemu majątek ten nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. 

 

Po wojnie pomieszczenia wykorzystywane były głównie jako magazyny, przez co uległy znacznemu zniszczeniu. 

 

Warto wspomnieć, iż do 1972 roku mieścił się tu Zakład Karny. A jako ciekawostkę dodam, że więźniowie z tego zakładu pracowali przy zakładaniu pól ryżowych w Gospodarstwie Rolnym Lasowa.W 1977 r. rozebrano zbudowaną w 1618 r. część założenia obejmującą wieżę na planie kwadratu z loggią widokową oraz kuchnię i pomieszczenia dla służby. W latach osiemdziesiątych powstały projekty modernizacji i rekonstrukcji obiektu, ale tylko na projektach się skończyła a całość niszczała i była coraz bardziej rozkradana. 

 

W 1996 roku majątek przeszedł w ręce prywatne, ale dalej nic się nie działo i dalej wszystko było rozkradane.

 

 Dopiero gdy dobra w Ślęzie zostały zakupione przez państwa Kurzewskich, właścicieli spółki ATM, ruszyły prace remontowe i powstaje tu obiekt hotelowo - rekreacyjny pod nazwą Zamek Topacz. Obecnie część budynków jest już przygotowana na gości i turystów, którzy chętnie odwiedzają to miejsce. Poszczególne budynki spełniają określone funkcje. Młode pary chętnie urządzają tu wesela, ale też przyjeżdżają na sesje zdjęciowe. W dniu kiedy tam byłam spotkałam trzy pary na sesji zdjęciowej, nie licząc wesela, które miało się tam odbyć później.

 

Możemy tu skorzystać z pokoi hotelowych, sal konferencyjnych czy restauracji. Dla przykładu w dawnej powozowni mieści się wspomniane muzeum motoryzacji oraz duża sala bankietowa, która w dniu kiedy byłam przygotowana była na wspomniane wesele. 

 

W dawnej rządcówce mieści się recepcja i pokoje hotelowe w toskańskim stylu. 

 

W dawnej dawnym spichlerzu mieści się restauracja, sala konferencyjna i pokoje hotelowe w stylu prowansalskim. 

 

Za to w stajniach mieszczą się dwie sale bankietowe i warsztat, a w dawnej oficynie są pokoje hotelowe i apartamenty. Przygotowywany jest dom ogrodnika, gdzie będą się mieścić biura i pokoje hotelowe o standardzie czterogwiazdkowym.

 

Sam zamek jest jeszcze remontowany i planowane jest na rok 2015 otwarcie w nim pięciogwiazdkowego hotelu z centrum SPA.


Na temat muzeum motoryzacji napiszę innym razem, bo warto o tym coś więcej napisać, a już tak się rozpisałam.Dziękuję za odwiedziny i zostawiane komentarze.

24 komentarze:

 1. Warto odwiedzić to miejsce. Dość często przejeżdżam niedaleko od tego zamku, ale jeszcze go nie widziałem. Pola ryżowe? A to ciekawe. Nie wiedziałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będąc w pobliży warto na chwilę wpaść. A o polach ryżowych przewodnik opowiedział nam w ramach ciekawostek o danym miejscu.

   Usuń
 2. Przepiękne miejsce. Faktycznie warte zobaczenia.
  Jestem pod wrażeniem tutejszych obiektów...Warto pokazywać takie miejsca. Są na bardzo wysokim poziomie. Z niecierpliwością czekam na relację z muzeum motoryzacji...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się serce raduje gdy widzę, że ktoś dba o nasze dobra kulturowe i zamiast je niszczyć, bo tak łatwiej. Podziwiam takich ludzi co inwestują duże pieniądze, aby zachować jakiś obiekt.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa bryła zamku i pozostała zabudowa. Jak na popatrzeć z perspektywy PGR u, to świetnie utrzymany obiekt.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa zabudowa, a jeszcze w towarzystwie zabytkowych samochodów, to dopiero ciekawie wygląda.
   pozdrawiam :)

   Usuń
 4. ...architektura ciekawa, skromna raczej, co lubię:)
  Jako, że mam niewielkiego;) hopla na punkcie motoryzacji będę z niecierpliwościa wypatrywać relacji.
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O motoryzacji już wkrótce będzie :)
   Serdeczności :)

   Usuń
 5. Widać ciekawy zamysł na cały ośrodek. Wszystko świeżo odnowione, prezentuje się znakomicie. O miejscu słyszę pierwszy raz, z przyjemnością
  tam zawitam, jak będę w okolicy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadąc od lub przez Wrocław A4, to jakieś 2 km od autostrady, warto skręcić.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe miejsce. Stan zabudowań napawa optymizmem. Aż miło się patrzy, że ktoś dba o takie obiekty.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo pracy włożyli aby uzyskać stan obecny, w porównaniu do tego co zobaczyłam na zdjęciach sprzed paru lat, widać kolosalne zmiany.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Pięknie zadbane miejsce, a tego muzeum motoryszacji to jestem bardzo ciekawa, nie słyszałam o nim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poznałam dzięki PTTK, jak wcześniej wiele innych rzeczy.

   Usuń
 8. Ja także słyszę o nim pierwszy raz... Bardzo ciekawe miejsce...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o nim, nawet kiedyś się tam wybieraliśmy, ale nie dotarliśmy. Świetne miejsce. Czekam na relację z pobytu w muzeum:) Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dotrzeć, bardzo fajne miejsce :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Co prywatny właściciel, to prywatny właściciel. Pieniędzy własnych w błoto nie wyrzuci, za to zadba o co się da. Ma z tego profity, jak widać. Jemu się opłaca!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to mówią jak dbasz tak masz, a widać jak bardzo tam o wszystko dbają, więc widać efekty.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Za 2-3 tygodnie wybieram się do szwagra, może zajrzę. Wygląda ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 12. ¿Has sentido alguna vez que habitas en un enjambre?

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...