niedziela, 22 kwietnia 2012

Piekary Śląskie - Muzeum Sanktuaryjne

W roku 2009 z okazji 350 lecia kultu maryjnego w Piekarach Śląskich otwarto Muzeum Sanktuaryjne.  Wystawa pod hasłem „Mater Admirabilis – 350 lat obecności” jest dostępna zarówno dla parafian jak również dla tłumnie przybywających pielgrzymów i turystów. Całość składa się z trzech sal na piętrze. W pierwszej największej są pamiątki związane z historią sanktuarium. Bardzo podoba mi się pokazanie wizerunków MB Piekarskiej. Gdy stanie się na czerwony dywanie na jednej stronie widzimy wizerunek obecny jaki jest w ołtarzu, a z drugiej strony jest pierwotny wizerunek z XVII w. Mamy kopie koron jakie były użyte do kolejnych koronacji, są gabloty z licznymi wotami oraz ornaty, stuły i świece wotywne.

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

W kolejnej sali do której weszłam są zabytkowe drewniane figury zdobiące niegdyś kaplice na piekarskiej Kalwarii. Jak powiedziała nam pani przewodnik, zostały one tu przeniesione aby zapobiec ich zniszczeniu. Dzięki temu piękne wykonanie będzie można dużo dłużej podziwiać. Wspaniałe dopracowane detale poszczególnych postaci zachwycają odwiedzających muzeum. Wszyscy zwracają uwagę na ostatnią z rzeźb przedstawiającą Jezusa z raną w kształcie kłosa zboża.

 

 

 

 

 

Ostatnia sala którą odwiedziłam była najmniejsza, została poświęcona Janowi Pawłowi II. W tej sali są pamiątki po naszym Papierzu który był bardzo związany z piekarskim sanktuarium. W latach 1965 - 78 wiele razy głosiła kazanie jako biskup i kardynał. Z najcenniejszych pamiątek po papieżu są tu złoty różaniec, stuła i świeca z herbem papieskim.    


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...