piątek, 20 kwietnia 2012

Piekary Śląskie - Bazylika

Po raz trzeci wybrałam się niedawno do Piekar Śląskich aby odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej, zwanym też Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Po raz pierwszy w Piekarach byłam na pielgrzymce stanowej kobiet i dziewcząt parę lat temu, jedynie co z tego wyjazdu pamiętam, to upał i tłumy ludzi, nic nie szło zobaczyć, na Mszy św siedziałam na trawie, dziwnie się siedziało pod górkę.
Drugi raz byłam 15.08.2010 roku i trafiłam na obchody 85-lecia koronowania obrazu. Niestety pogoda wtedy nie dopisała i cały dzień padało. Pamiętam też, że pojechałam z nowym aparatem, kupionym dzień wcześniej, bo stary odmówił posłuszeństwa. 
Tym razem miałam okazję zwiedzić Sanktuarium z przewodnikiem. Pani przewodnik oprowadziła nas po Bazylice i okolicy. Bazylika jest bardzo ciemna i zdjęcia nie oddają urody kościoła.
Bazylika jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św Bartłomieja. Należy wspomnieć o cudownym obrazie Matki Boskiej Piekarskiej, który znajduje się w kościele w ołtarzu głównym. Właściwy obraz został wywieziony w 1702 roku do Opola i znajduje się w kościele św Krzyża. Za to ten obecny namalowany został w XVII i początkowo służył jako kopia. Po wywiezieniu zajął jego miejsce w ołtarzu głównym i w czasie kolejnych renowacji zatracił pierwotny wzór, został zachowany układ figur jednak zmieniono kolory jak również obraz zatracił bizantyjski charakter. Dawniej nie podchodzono z takim pietyzmem do odnawiania jak obecnie. Pamiętam, że na jednej w wycieczek trafiłam do kościoła i tam wisiał ładny obraz w jednej z bocznych kaplic, przewodnik powiedział, że to kopia obrazu MB Piekarskiej. Jak dla mnie, to mi on wcale nie przypominało MB Piekarskiej, ale przewodnik dodał, że jej poprzedniego wizerunku. Jednak nieważny jest wygląd obrazu, a ważny jest kult Maryi na tym terenie i wiara ludzi. Obraz przez lata się zmieniał, a trzy lata temu obchodzono 350 rocznicę kultu maryjnego w Piekarach Śląskich, z tej okazji zostało uruchomione muzeum.   

Widok wież bazyliki i kaplicy z kopca. Żałowałam tylko, że pogoda nie taka jak trzeba i nie ma widoczności, przy pięknej pogodzie był by wspaniały widok.


Będąc po tra trzeci dopiero zauważyłam, że na budynku za kościołem z tego samego materiału, co wypalano cegłę wypalono figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, choć figurka jest zniszczona ale bardzo urokliwa.


3 komentarze:

 1. Obiekty sakralne raczej mnie nie interesują, ale ciekawie bazylikę pokazałaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię podróżować i to właśnie obiekty sakralne są często wdzięcznym obiektem moich zdjęć, choć nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja zapraszam na wirtualne zwiedzanie Bazyliki Piekarskiej. Dawno temu wykonałem giga-panoramę oraz 3 panoramy, zapraszam:
  http://radoslawsobik.pl/gigapanoramy/piekary/index.html
  http://radoslawsobik.pl/panoramy/piekary/index.html

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...