czwartek, 16 lutego 2017

Grenlandia z okien samolotu

W czasie długiego lotu lubię siedzieć przy oknie i podziwiać co też widać w dole. Gdy ostatnio leciałam do Kalifornii wspaniale było widać Grenlandię. Postanowiłam podzielić się z Wami zdjęciami z tego lotu.Grenlandia to największa wyspa na Ziemi, której powierzchnia wynosi ponad 2,1 mln km kw czyli prawie 7 razy tyle co Polska. Teren ten choć należy do kontynentu Ameryki Północnej, to politycznie i kulturowo związany jest z Europą, gdyż Grenlandia jest to autonomiczne terytorium zależne od Danii.Nazwa wyspy Grenlandia oznacza "zielony kraj" i miała za zadanie zachęcić do osiedlania się na niej, w przeciwieństwie do Islandii, której nazwa "kraina lodu" miała zniechęcać. Odkryta została przez Wikingów w X wieku, którzy zabłądzili tam w drodze do Islandii.Mimo zachęcającej nazwy Grenlandia jest najmniej zaludnionym krajem na świecie, posiada ok 56 tys mieszkańców.Teren wyspy pokryty jest w 84% lodem. Przeważająca część ludności Grenlandii zamieszkuje południowo-zachodnią część kraju, gdzie warunki klimatyczne są najkorzystniejsze.Grenlandię zamieszkują w 89% Grenlandczycy, czyli ludności pochodzenia Inuickiego, natomiast pozostałą ludność stanowią Europejczycy, głównie z Danii.Stolicą Grenlandii jest Nuuk, gdzie mieszak 40 % wszystkich mieszkańców.Większość wybrzeża Grenlandii obfituje w fiordy, co powoduje, że tak malowniczo wygląda to wszystko z okien samolotu.Widoki na Grenlandię się skończyły, chwilę było widać wodę i zaczęły się chmury.


Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.

14 komentarzy:

 1. Przepiękne widoki :) A Twojego posta przeczytalam nawet rodzince, ktora akurat u mnie była, bo bardzo ciekawie i zwięźle wszystko opisałaś :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widoki są piękne, ale mieszkać tam bym z pewnością nie chciała. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z przyjemnością przeczytałam Twój post. Bardzo na temat i bardzo ciekawy. To musiało być przeżycie widzieć Grenlandię na własne oczy. Nie jest to mój klimat;), ale ta tajemniczość pociąga. Moja Córka jako pięciolatka mówiła, że chce lecieć na Grenlandię i wiedziała, że stolicą jest Nuuk. Nie pamiętam skąd jej się to wzięło:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite zdjęcia udało Ci się zrobić. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczny wpis. Świetne zdjęcia zrobiłaś.
  Z wysoka wszystko inaczej widać, no i można rozbujać wyobraźnię.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia robią wrażenie.., pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niesamowite miejsce. Świetna relacja.
  Z góry pięknie wygląda ale tam zamieszkać?
  Nigdy.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super zdjecia zrobilas. Ja tez lubie siedziec w samolocie przy oknie i obserwowac.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. widoki z samolotu to jedyna rzecz, która uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładnie te zmrożone fiordy i lodowce prezentują się z samolotu. Tez bym chciał je zobaczyć...

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...