czwartek, 4 czerwca 2015

Wieża widokowa w Weißwasser przy kopalni odkrywkowej

Naszą ostatnią atrakcją w czasie tegorocznej majówki były odwiedziny na wieży widokowej w Weißwasser. Mimo, że było już popołudnie i czas nas gonił, to i tak wyszliśmy na samą górę, aby zobaczyć widoki na okolicę.
Wieża widokowa położona jest na wzgórzu Schweren, około 5 km na południowy zachód od centrum Weißwasser, a około 15 km od przejścia granicznego w Łęknicy. Powstała ona w ramach „Centrum Porozumienia i Ochrony Przyrody Weißwasser” (KNW Weißwasser) do którego należy również budynek z wystawą informującą o kopalni odkrywkowej Nochten i Reichwalde, elektrowni Boxberg i działalności rekultywacyjnej kopalni.
Wieża widokowa znajduje się na północnej krawędzi odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Nochten, należącej do przedsiębiorstwa Vattenfall Europe Mining AG. W jego skład wraz z tą kopalnią wchodzą jeszcze cztery duże kopalnie odkrywkowe, z których dwie znajdują się w Brandenburgii i dwie w Saksonii.
Na tym terenie pierwsze prace badawcze dotyczące znajdujących się tu złóż były prowadzone od  1953 roku, a Kopalnia Nochten pierwsze wydobycie miała w 1973 roku. Obecnie kopalnia zajmuje powierzchnię ponad 100 km i wydobywa się tu ok 18 milionów ton węgla brunatnego rocznie. Złoża węgla znajdują się na głębokości do ok 100 metrów, a główne pokłady są grubości 10-13 metrów. 

W oddali widoczna jest Elektrownia Kraftwerk Boxberg, w której spala się do 50 000 ton węgla brunatnego z Nochten.Z drugiej strony wieży za lasem widoczne są zabudowania Weißwasser.
Jako, że była to niedziela w oddali było widać nieczynne olbrzymie maszyny służące do wydobycia węgla brunatnego. Głównie są to koparki z przenośnikami taśmowymi, którymi transportowany jest wydobyty węgiel brunatny.
Koło wieży bardzo ładnie zagospodarowano teren. Bliżej elektrowni Boxberg w ramach rekultywacji terenu zrobiono Park Głazów Narzutowych w Nochten (Lausitzer Findlingspark Nochten), gdzie można zobaczyć jak wkomponowano głazy wydobyte w czasie eksploatacji kopalni i obsadzono teren licznymi kwitnącymi od wiosny do jesieni roślinami, zwłaszcza zachwyca tam wrzosowisko.
To już koniec majówki i trzeba wracać do domu. Po drodze mijaliśmy jeszcze parę ciekawych budynków w Weißwasser. Do domu wróciliśmy bardzo późno.
Dziękuję za Wasze odwiedziny i każdy pozostawiony komentarz. Zapraszam ponownie.

13 komentarzy:

 1. Czas nas może gonić, ale jak jesteśmy turystycznie w drodze, to często się zatrzymujemy choćby na chwilę, żeby zobaczyć coś dodatkowo. Takiej wieży też byśmy nie ominęli. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widok dymiącej elektrowni może i nie jest tym, co bym najbardziej z wieży widokowej chciała zobaczyć, ale i tak warto się wdrapać będąc w pobliżu i rzucić okiem na okolicę. Tereny blisko wieży faktycznie ładnie zagospodarowane. Budynki w Weißwasser urocze. Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie ta elektrownia to widoki całkiem ładne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite widoki. Ciekawe fotki. Tam jeszcze nie dotarłam...
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa historia i piękne fotki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podobają mi się te dwa ostatnie budynki. Majówkę miałaś bardzo udaną!

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę mi się z naszym Bełchatowem skojarzyła ta kopalnia ;)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Widoki prezentują się wspaniale, choć to temat który nigdy specjalnie mnie nie zajmował.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze kuszą mnie takie widoki ale jakoś nie zawsze mam odwagę wejść tak wysoko! Ale warto było się zatrzymać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne widoki i historia też nietuzinkowa. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z góry zawsze lepiej widać.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe widoki.
  Prześliczne zdjęcia.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...