czwartek, 14 maja 2015

Spacer po Jeleniej Górze

Deszcz wygonił nas z Kolorowych Jeziorek i pojechaliśmy w kierunku Jeleniej Góry. Tutaj w planie był spacer z przewodnikiem po mieście. Zawsze można było po prostu pójść gdzieś na kawę gdyby nadal padało. W Jeleniej Górze nastąpiła diametralna zmiana pogody i zaświeciło słońce, które nam towarzyszyło także przez kolejne dwa dni majówki. Autokar zostawił nas pod Lidlem, ale jako, że był to 1 maj i wszystkie sklepy zamknięte, to nie zostało nam nic innego jak wybrać się na spacer, bo z zakupów nici. Po przejściu niewielkiego kawałka już widać piękne kolorowe kamienice, a nawet przy jednej z nich pięknie kwitnie drzewo.
Pierwsze poszliśmy do Wieży Zamkowej, która obecnie pełni funkcję punktu widokowego skąd rozciąga się piękny widok na Jelenią Górę. Dawniej wieża ta była elementem bramy zamkowej. Wcześniej na tym miejscu istniała już wieża w XIV wieku, ta powstała w 1584 roku i pełniła też funkcję więzienia. Po modernizacji w latach 2010-11 została udostępniona dla zwiedzających.
Z góry Wieży Zamkowej wspaniale widać najważniejsze zabytki Jeleniej Góry, a także rozciąga się widok na całą okolicę.W oddali na Wzgórzu Krzywoustego widzimy wieżę widokową. Od dawna obiecuję sobie, że jak następnym razem będę w Jeleniej Górze, to się tam wybiorę i te następne razy tak mijają. Kolejny punkt naszego spaceru to okolice ratusza. Obecny ratusz pochodzi z lat 1747–1749 i wybudowany jest w stylu klasycystycznym. Na ślady wcześniejszych budynków ratusza można się natknąć w jego podziemiach. Około 1910 r. budynek ratusza połączono z sąsiednimi kamienicami zwanymi „siedem domów” i zaadoptowano je na potrzeby magistratu.


Fontanna Neptuna stojąca koło ratusza pochodzi z początku XVIII wieku i początkowo stała w jednym z podmiejskich ogrodów, a dopiero w połowie XIX wieku została przeniesiona na rynek.


Rynek otaczają liczne kolorowe kamienice pochodzące z XVII i XVIII wieku. Zniszczone w czasie wojny zostały pięknie odrestaurowane i teraz cieszą nasze oczy. Dawniej każda pierzeja rynku nosiła swoją nazwę i tak mieliśmy podcienia sukienników, kuśnierzy, przędzarzy, powroźników i białoskórników. Na rogu ratusza możemy zobaczyć Szczudlarza Jeleniogórskiego, czyli rzeźbę armeńskiego artysty Vahan Bego z 2013 roku. Rzeźba ta jest upamiętnieniem Przeglądu Teatrów Ulicznych odbywającego się w Jeleniej Górze od 1983 roku. 
W kolejnej części rynku możemy zobaczyć Pomnik Jelenia, który znajduje się w miejscu gdzie w 2008 roku z okazji 900 lecia miasta została umieszczona skrzynia pamięci zawierająca pamiątki z jubileuszu dla mieszkańców Jeleniej Góry, którzy w 2108 roku będą obchodzić 1000 lecie miasta. 
Z rynku idziemy w stronę najstarszej świątyni miasta czyli Bazyliki Mniejszej św Erazma i Pankracego. Kościół ten jak i pozostałe świątynie w mieście tego dnia był zamknięty. Mogliśmy do środka zerknąć przez kraty w drzwiach.Wędrujemy dalej ul Konopnickiej i oglądamy ciekawe elementy mijanych kamieniczek.
Dochodzimy do Bramy Wojanowskiej wraz z wieżą, które dawniej stanowiły część umocnień średniowiecznych. Dawne zabudowania wyburzono w 1755 roku, a rok później postawiono bramę barokową. Na filarach bramy umieszczono herby: pruski, śląski, miejski oraz inskrypcję. W 1869 r. bramę rozebrano i przeniesiono do koszar przy ul. Obrońców Pokoju. Po renowacji w 1998 roku wróciła na dawne miejsce


Kaplica św Anny została umieszczona w średniowiecznej bastei, przylega do Bramy Wojanowskiej.  Jest to miejsce które nie miałam okazji zobaczyć nigdy wcześniej w środku. Z tablicy informacyjnej wiem, że posiada barokowy wystrój, jaki został kaplicy nadany po odbudowie po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej. Sarenka symbol Jeleniej Góry, fajne miejsce na pamiątkowe zdjęcie.Kolejny oglądany budynek był to dawniej kościół pw NMP z XVIII wieku, choć w tym miejscu stała już wcześniej kaplica z XV wieku. W 1925 roku miasto przejęło budynek na galerię. A w 1950 roku parafia prawosławna otrzymała ten budynek i powstała tu Cerkiew św Piotra i Pawła, we wnętrzu umieszczono ikonostas z Lubelszczyzny.  Tym razem nie miałam okazji zajrzeć do środka, ale w 2011 roku udało mi się wejść i nawet zrobić zdjęcie, może nie najlepsze, bo mnie zaraz pogonili.Na północnej ścianie cerkwi możemy zobaczyć dwa krzyże pokutne.

Kościół Podwyższenia Krzyża św zwany też Kościołem Łaski i Kościołem Garnizonowym. Został zbudowany przez protestantów w latach 1709-1718  jako jeden z sześciu Kościołów Łaski za zgodą cesarza austriackiego na mocy ugody altransztadzkiej z 1709 roku. Początkowo był kościołem ewangelickim, a jednocześnie największą świątynią w mieście, w której było 4020 miejsc siedzących. W 1957 roku został kościołem katolickim, a jednocześnie garnizonowym. Interesujące jest we wnętrzu to, że jako jeden z nielicznych kościołów na świecie posiada organy za ołtarzem głównym, a nie nad wejściem.Jak się pewnie domyślacie tego dnia kościół oczywiście był zamknięty i przez drzwi widać było tyle co na poniższym zdjęciu. W 2011 roku udało mi się być w środku i na ile to było możliwe przed mszą zobaczyć piękny wystrój wnętrza, co widać na kolejnym zdjęciu.Plac kościelny otoczony jest przez dawny cmentarz, a obecnie Lapidarium. Od 1710 do 1881 roku chowano wzdłuż murów kościoła mieszkańców Jeleniej Góry. W latach 1715-1775 budowano piękne barokowe kaplice grobowe. Po zlikwidowaniu cmentarza w latach 70 tych XX wieku stopniowo podejmowano próby ratowania kaplic. A dopiero w latach 2010-2013 przeprowadzono gruntowną rewitalizację cmentarza wraz z kaplicami. W 2013 roku utworzono tu Lapidarium Barokowej Sztuki Nagrobnej.


Wracamy na rynek i mamy czas wolny, wybieram się do tramwaju po widokówki i na kawę - poniżej zobaczycie gdzie.


W pobliżu ratusza znajduje się tramwaj, który pełni funkcję sklepu z pamiątkami, można tu nabyć widokówki, mapy i inne pamiątki z Jeleniej Góry. tramwaj ten postawiono w 2005 roku, aby upamiętnić fakt, że w tym mieście przez 72 lata była komunikacja tramwajowa między Jelenią Górą a Cieplicami i Sobieszowem, zlikwidowana w 1969 roku i zastąpiona przez autobusy.Za każdym razem będąc w Jeleniej Górze czas wolny spędzam w kawiarni "Pożegnanie z Afryką". Można się tu napić najsmaczniejszej kawy, jaką dotąd piłam, a przy okazji kupić coś smacznego do domu. Tym razem wybrałam trzy smaki kawy: waniliową, whisky i wiśnie z rumem.

 
Jeszcze krótki spacer po rynku Jeleniej Góry i trzeba zbierać się do autokaru. Do hotelu mamy jeszcze ładnych parę kilometrów. Kolejny dzień spędzamy w Czechach, a gdzie, to zobaczycie za parę dni w kolejnym wpisie.

Te kamieniczki tak mi się podobały, że nie mogłam się oprzeć, żeby im nie robić zdjęć.
W czasie weekendu majowego spaliśmy w hotelu "Jan" w Jędrzychowicach tuż przy granicy z Niemcami. Jadąc do hotelu po drodze mijaliśmy pola żółte od rzepaku, czyż nie wyglądają pięknie?


Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawiane komentarze. Zapraszam ponownie.

21 komentarzy:

 1. Bylam jakies trzy lata po raz pierwszy w Jeleniej Gorze i bardzo mi sie spodobala...przypomnialas mi moj po niej spacer...sliczne miasto...a rzepakowe pole wprost niesamowite! czekam na dalszy ciag relacji

  OdpowiedzUsuń
 2. Jelenia Góra pięknieje! Ślicznie prezentują się kamieniczki!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Jeleniej Górze byłam dawno temu, ale już wtedy bardzo podobał mi się Rynek. Chętnie wrócę tam teraz, bo widzę, że warto. Może też skuszę się na kawkę w "Pożegnaniu z Afryką":)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem niedawno miałam okazję spacerować po Jeleniej:) Świetne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 5. ale mi zrobiłaś przypominajkę. Ostatni raz w Jeleniej Górze, tak spacerowo i eksplorująco byłam dobrych 10 lat temu. Muszę nadrobić jakąś kawkę w rynku. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy tam nie byłam, piękne miasteczko wyłania się z Twoich zdjęć, które sa bardzo dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jelenia Góra bardzo kolorowa i pełna detali :) Przyjemna :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Dawno tam nie byłam, ale Jelenia Góra zawsze mi się podobała. Czasem tez tak mam, że jak coś mi się podoba to robię zdjęcia bez opamiętania. Ciekawy ten Twój spacer po miecie i deszcz nie groźny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lata już mnie tam nie było. Miasto wypiękniało, przypomina te po drugiej stronie granicy. Bardzo udana sesja zdjęciowa mimo nie zawsze słonecznej pogody. Warto znów je odwiedzić.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne widoki! super wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie mieliśmy okazji być w Jeleniej Górze. Miasto jak widać z Twoich zdjęć jest piękne i kolorowe. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że Jelenia Góra pięknieje w oczach. Cudne zdjęcia, niezwykłe ujęcia.
  Czekam na post z Czech. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ładnie tak jest w Jeleniej Górze. Nigdy tam nie byłam ale te kolorowe kamieniczki ekstra wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ładnie tak jest w Jeleniej Górze. Nigdy tam nie byłam ale te kolorowe kamieniczki ekstra wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wygląda na bardzo uporządkowane miasto. Byłem kiedyś, ale niewiele pamiętam, a tu proszę, miłe przypomnienie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jaka kolorowa ta Jelenia Góra - bardzo ładne zdjęcia wyszyły :)
  Żółte pola rzepaku - uwielbiam ten widok!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale barwnie, bardzo pozytywnie. Ciekawe miasto, obowiązkowy punkt wizyty na Dolnym Śląsku.

  OdpowiedzUsuń
 18. W jeleniej Górze byłam w dzieciństwie, nic nie pamiętam. Patrząc na te zdjęcia widzę, że jest to bardzo kolorowe miasto. Kamieniczki wyglądają ślicznie ... nic dziwnego, że "przyciągają oko obiektywu". Bardzo ładnie i ciekawie przedstawiony post. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pamietam, ze Jelenia Gora bardzo mi sie swego czasu podobala, teraz moze i nawet ladniejsza jest, jak widze. Zdjecie zoltej gory fantastyczne.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wiesz więcej o mim mieście niż ja sama. Przynajmniej jeśli chodzi o daty, bo ja kompletnie nie mam do takich pamięci :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...