niedziela, 11 października 2015

Kamień Śląski - wieś związana ze św Jackiem

Jeżdżąc po Ziemi Opolskiej kilka razy odwiedziłam Kamień Śląski. Zazwyczaj odwiedzałam kaplicę związaną ze św Jackiem i jechałam dalej. Tym razem poświęciłam temu ciekawemu miejscu trochę więcej uwagi. Naszą wizytę w Kamieniu Śląskim rozpoczęliśmy od odwiedzenia Izby Tradycji. Budynek gdzie mieści się Izba Tradycji jest ładnie ozdobiony kwiatowymi ornamentami.Aż trudno uwierzyć, że wcześniej ten budynek był wykorzystywany jako kuźnia, siedziba straży pożarnej czy też wiejskich wodociągów.Izbę Tradycji otwarto w 2009 roku za sprawą aktywnej grupy mieszkańców Kamienia Śląskiego.W środku zgromadzono przedmioty używane niegdyś przez mieszkańców w życiu codziennym w okolicznych gospodarstwach domowych i rolnych, a także możemy tu oglądać dokumenty, zdjęcia, obrazy, ubrania itp.Kawałek od Izby Tradycji zauważyłam ciekawe malowidło na ścianie budynku przedstawiające najważniejsze obiekty Kamienia Śląskiego


Po drodze wstępujemy chwilkę do kościoła św Jacka. Pierwsze wzmianki o tutejszej parafii pochodzą już z XIII wieku.  
 


Początkowo znajdował się tu drewniany kościół pw św Urbana. Dopiero po kanonizacji św Jacka w 1594 roku kościół przemianowano.Obecny kościół wybudowano w latach 1605-1632 po pożarze poprzedniego, a w 1910 roku go rozbudowano.W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek św Jacka oraz w trzech bocznych ołtarzach możemy zobaczyć: ołtarz NMP Różańcowej, Św Rodziny i Serca Pana Jezusa.Warto wspomnieć, że w 1966 roku odbyły się w Kamieniu Śląskim obchody milenijne Chrztu Polski w których brał udział Episkopat Polski na czele z kard Stefanem Wyszyńskim, był tu wówczas ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.Z Kamienia Śląskiego oprócz św Jacka pochodzi jeszcze dwóch błogosławionych czyli bł Czesław Odrowąż i bł Bronisława, których wizerunki mamy w kościele na witrażach.Kościół otacza mur z kamienia wapiennego wbudowanymi stacjami Drogi Krzyżowej oraz wmurowanymi starymi tablicami nagrobnymi.W pobliżu kościoła znajduje się wykonana z piaskowca figura św Jana Nepomucena z 1784 roku, niedawno gruntownie odnowiona.Z kościoła wędrujemy do pałacu i po drodze mijamy dawny zbiornik przeciw pożarowy, który dzisiaj cieszy oczy pięknymi liliami wodnymi.Akurat nam się trafiła bajeczna pogoda, więc było na czym oko zawiesić.Idziemy dalej do pałacu, który otacza park krajobrazowy. Gdy tylko przekroczy się bramę od razu rzucają się w oczy wygrzewające się na słońcu kaczki.Obecnie w pałacu mieści się Sanktuarium św Jacka Odrowąża, który tutaj się urodził.Późnobarokowy pałac pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, pełnił rolę siedziby kilku szlacheckich rodów śląskich. W latach 90-tych XX wieku odbudowany i oddany do użytku. Już od wielu lat jako Sanktuarium św. Jacka miejsce to stało się miejscem pielgrzymkowym. 
W głównym budynku znajduje się  Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. A w dawnych zabudowaniach folwarcznych urządzono po modernizacji sanatorium "Sebastianeum Silesiacum".O samym sanktuarium jeszcze w przyszłości napiszą więcej i pokarze zdjęcia wspaniale odnowionych wnętrz pałacowych.Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze. Zapraszam ponownie.

Ostatnie dni mało tu zaglądam, więcej czasu spędzam na oglądaniu zdjęć na Istagramie i trochę też tam wstawiłam swoich zdjęć. klik

25 komentarzy:

 1. Jak zawsze u Ciebie ciekawa wyprawa i piękne zdjęcia, lilie wodne zachwycające,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce, a takie Izby tradycji są świetną sprawą - uwielbiam odwiedzać takie miejsca! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sądziłam, że Kamień Śląski jest tak ciekawy, jestem mile zaskoczona:) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam znów tak daleko, sprawdziłam - 120 km, zapisuję!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne malowidło na ścianie. To jest teraz bardzo modne i mnie się ta moda bardzo podoba. Wnętrze kościoła jest przepiękne.
  Nenufary cudne, kaczuszki urocze.
  Sanktuarium św. Jacka bardzo ładne. Swoją drogą to nie wiedziałam, że jest kilku świętych Jacków.... a tu proszę.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia Avelino.
  Znam, byłam kilka razy. Bardzo lubię to miejsce. :)
  Miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mało znane miejsce, a można tam znaleźć tyle ciekawych rzeczy!
  Wcześniej nawet nie słyszałam o tym miejscu, ale teraz być może przy okazji jakiegoś dużego wyjazdu tam wpadnę.
  Pozdrawiam ;)
  http://czarny-czerwony-zolty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Piekne zdjecia i sprawozdanie z wycieczki. Bylam juz kilka razy w Kamieniu, ale nie bylam jeszcze w Izbie Tradycji i w kosciele. Zamek i jego otoczenie znam. Piekne miejsce.
  Pozdrawiam i milej niedzieli zycze :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam w Kamieniu kiedyś z moim... Jackiem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy tam nie byłam, a miejsce wygląda naprawdę ciekawie. Faktycznie pogoda trafiła Wam się bajeczna:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nieznane mi miejsce, ale widzę, że warte odwiedzenia. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Urocze krajobrazy...
  Kościół zaś subtelnie piękny!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ladnie sie prezentuje wewnatr ten kosciolek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lilie wodne jak sztuczne, przepiękne! I ten pisanki niesamowite...

  OdpowiedzUsuń
 15. Super relacja. Byłem tam rok temu. Pamiętam ten kompleks zanim został przyjęty przez Kościół. W tej chwili jest bardziej zadbany, ale dzwony, które strasznie głośno biją odstraszają potencjalnych turystów szukających tu spokoju. Natomiast wioska jest urocza i zadbana.
  Pozdrawiam serdecznie 😃

  OdpowiedzUsuń
 16. Podoba mi się Izba Pamięci i uważam, że to dobry pomysł. Kościół ma bardzo ładne wnętrze. Pałac też jest godny uwagi. Lilie w byłym basenie przeciwpożarowym wyglądają pięknie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawe miejsce, fajne zdjecia ;)))
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękny Kamień Śląski kościólek wewnątrz śliczny obejrzalam zdjęcia na istagramie urzekl mnie cudowny biały łabędz serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak widzę, miałaś więcej szczęścia i mogłaś zobaczyć niektóre wnętrza zamkowe. Też pogoda Ci dopisała. Lubię Kamień Śląski, często mijam w drodze do Opola. Chętni znów tam pojadę w taki ładny dzień.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Inicjatywa mieszkańców żeby otworzyć Izbę Tradycji to naprawdę fajna sprawa i będzie cieszyć pokolenia. Na Śląsk zupełnie mi nie po drodze, nie mam żadnej rodziny tam i nie wiedzieć czemu pomijam ten region w moich podróżach po Polsce. A wielokrotnie na wszelakich blogach przekonuję się jak tam pięknie. Twój wpis jest na to kolejnym dowodem.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ależ wspaniałe te lilie w stawie! Zachwyciły mnie kolory!
  Znów pokazałaś ciekawe miejsce Avalino! Muszę kiedyś tam dotrzeć.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. a w tej samej miejscowości, calkiem blisko sanktuarium znajduje sie jedna z najczesciej odwiedzanych dyskotek na opolszczyznie:D

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękne miejsce, wspaniały ceramiczny dzbanek. I te lilie... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Piękna wycieczka opatrzona ładnymi zdjęciami!

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękne zdjęcia z refleksji i cristaleras.Avelina.
  Życzę twoja siostra leczyć szybko ♥
  Besos.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...