wtorek, 14 kwietnia 2015

Ruiny zamku w Strzelcach Opolskich

Odwiedzając różne miejsca w ubiegłym roku kolejny raz byłam w Strzelcach Opolskich. Znajdują się tam ruiny zamku, który w latach swojej świetności za czasów hrabiego Renarda musiał być bardzo reprezentacyjny. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie mi dane zobaczyć zamek wyremontowany.Strzelce Opolskie powstały z osady targowej w XIII wieku. Ich nazwa pochodzi od strzelców czyli książęcych myśliwych, którzy przyjeżdżali tu na łowy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1303 roku, kiedy tereny te należały do księcia Bolka I, księcia opolskiego, niemodlińskiego i strzeleckiego. Jego najmłodszy syn książę Albert objął panowanie w księstwie strzeleckim w 1323 roku i zamek w Strzelcach stał się jego główną siedzibą. Za jego rządów nastąpiło umocnienie miasta.Za czasów margrabiego Jerzego Brandenburskiego zamek popadł w ruinę, a było to na początku XVI wieku. Kolejny właściciel zamku Jerzy von Redern dokonał odbudowy zrujnowanego zamku w latach 1562-1596. Z informacji które przetrwały wiadomo, że od podstaw wybudowano prawe skrzydło, zaś resztę wyremontowano. Zamek miał nową kuchnie, piwnicę na wino, skarbiec, nowy dach kryty drewnianym gontem i nowe okna. Do kosztów remontu musiało dołożyć się miasto i rada miasta zakupiła 40 tysięcy cegieł.W 1815 roku kolejnym właścicielem, który bardzo dużo zrobił zarówno dla zamku strzeleckiego jak i dla miasta, zostaje hrabia Andrzej Renard. Za jego rządów, dzięki mądremu gospodarowaniu  następuje rozkwit Strzelec Opolskich i okolic. Był właścicielem  gorzelni, kamieniołomów piaskowca, wapienników, browaru, huty Pokój w Bytomiu, torfiarni w Łaziskach i posiadał 41 % akcji kolei warszawsko-wiedeńskiej. Za jego sprawą wybudowano w 1835 roku drogi z Opola do Strzelec i dalej do Pyskowic. Inwestycje nie dotyczyły tyko miasta, zamek też doczekał się zmian. Została wybudowana wieża zamkowa, a na terenie zamkowym czworaki dworskie i masztalarnia. 
Ostatnim właścicielem zamku był hrabia Wolfgang zu Castell - Castell, który objął zamek w 1933 roku. Bardzo dobrze dbał o swoje włości. Za jego czasów nie nastąpiły na zamku poważniejsze zmiany, choć bardzo dbał o wyposażenie zamku.


 Zamek został zniszczony przez oddziały Armii Czerwonej w styczniu 1945 r.Przed zniszczeniem zamek był murowany z kamienia i cegły, otynkowany. Pośrodku budowli znajdował się dziedziniec. Podobnie, jak w poprzednich stuleciach, posiadał 2 skrzydła - wschodnie i zachodnie. Wschodnie skrzydło jest obecnie częściowo zawalone.

 

 

Zamek pozostaje ruiną, choć pojawił się miejscowy inwestor, który rozpoczął umacnianie fundamentów i na tym się skończyło. Można sobie pooglądać projekt rewitalizacji zamku. W 2009 roku, kiedy byłam pierwszy raz i wówczas można było zajrzeć do środka, obecnie nie jest to możliwe, stoi metalowe ogrodzenie.

 

 

Tuż obok pałacu znajduje się budynek Masztalarni, która przechodzi remont, widać zmiany od mojej ostatniej wizyty w tym mieście. Masztalarnia została zbudowana za czasów hrabiego Renard, który był hodowcą koni i posiadał stadninę w Olszowej sławną na całą Europę. Tutaj na raz mogło przebywać 50 koni.Istnienie przy zamku parku również zawdzięczamy hrabiemu Renardowi. Wysłał on swojego ogrodnika na szkolenie do Anglii, a następnie w 1832 roku rozpoczęli zakładania parku krajobrazowego jakie zwykle otaczały zamki i pałace w Europie.
Prace na założeniem parku trwały 30 lat, a drzewa sprowadzono z różnych okolic hrabstwa. W parku można było znaleźć białą topolę, daglezję, klony, choinki kanadyjskie, dęby błotne, magnolie, forsycje, drzewo tulipanowe, buki czerwone i graby, czy platany i ostrokrzewy cierniste.
Obecnie miasto dba o park, została stworzona ścieżka Szlakiem Hrabiego Renarda. Można wybrać się na spacer i poszukać ciekawych gatunków drzew, jak tulipanowiec rosnący przy zamku.


Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie.

21 komentarzy:

 1. Dziekuje za opis i zdjecia zamku i parku w Strzelcach Op. To moje rodzinne strony. Bardzo sie ciesze. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że zamek niszczeje, ale za to park wygląda na zadbany - chociaż tyle...

  OdpowiedzUsuń
 3. Polska usiana zamkami, można tym zachwycać, tym bardziej jeśli zostaną odremontowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujace miejsce, szkoda ze mi ososbiscie nieznane, ale tym bardziej z ciekawoscia przeczytalam post i obejrzalam piekne zdjecia. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odwiedziłaś moją Opolszczyznę, choć Strzelce znam słabo. A zamek? Pewnie ruiną zostanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że zamek nie popadnie w kompletną ruinę, byłby to wielka strata. Park wygląda na zadbany. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiele razy przejeżdżałem przez to miasto, ale nigdy dokładniej go nie zwiedziłem. Zamek chyba już nie do remontu, zniczenia są znaczne. Ale jako miejsce spacerowe park wygląda na zadbany. Kiedyś tam zatrzymam się na dłużej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Poczekam aż całkiem go odbudują i pojadę poz raz kolejny. Ostatnio tu byłem w październiku 2014 i powiem, że mieszanka urbanistyczna z okresu powojennego bardzo skrzywdziła miasto. Jednak jest co pozwiedzać, natomiast park jest przeuroczy. A o ścieżce słyszę po raz pierwszy.
  Pozdrawiam i dziękuję. :))))

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że brakuje pieniędzy na odremontowanie tych wszystkich przepięknych zamków

  OdpowiedzUsuń
 10. Jesli nawet tego zamku nie odbudują to jest to fantastyczne miejsce do spacerów, bardzo lubię takie miejsca, można puścić wodze fantazji i samemu pisać jakieś niesamowite scenariusze zdarzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fragment muru na jednym ze zdjęć przypomina łudząco takiż w Arkadii, kojarzysz?

  OdpowiedzUsuń
 12. Każde ruiny zamku mają dla mnie w sobie magię, dlatego również lubię je zwiedzać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szkoda, że popada w ruinę, choć i tak warty jest odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 14. I mnie szkoda, że popada w ruinę, ale może go odbudują? kto wie?

  OdpowiedzUsuń
 15. Wielka szkoda, że niszczeje...może kiedyś odzyska swój dawny blask...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkoda, że to ruiny, ale i tak są ładne. Miejsce warte zobaczenia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...