wtorek, 21 sierpnia 2012

Jankowice - Studzienka - Sanktuarium Bożego Ciała

Do Studzienki - bo tak jest nazywane miejsce położone w lesie miedzy Marklowicami a Jankowicami - pielgrzymują wierni, ale też pobliscy mieszkańcy odwiedzają to miejsce szukający ciszy i spokoju, uciekający od miejskiego zgiełku. To tutaj co roku w drugą niedzielę maja pielgrzymują mieszkańcy Ziemi Rybnicko - Wodzisławskiej. Na te spotkania ma zwyczaj przyjeżdżać arcybiskup katowicki.

 

 

 

 

 

Historia tego miejsca zaczyna się za czasów wojen husyckich, kiedy w podążający do chorej kobiety ksiądz Walenty zostaje zabity, wcześniej ukrywając hostę w dębowej dziupli, którą odnaleziono po latach.  Kawałek dębu, w którym była ukryta hostia znajduje się pod ołtarzem głównym w pobliskim kościele. W miejscu pochówku ks. Walentego, gdy szukano ciała aby pochować je na cmentarzu, wytrysło źródełko i przez lata słynęło z licznych cudów uzdrawiających. 
Kolejna historia jest związana z powstaniem kaplicy. Ksiądz w parafii MB Bolesnej z Rybnika poważnie zaniemógł i przyrzekł, że jeśli wyzdrowieje to wybuduje kaplicę. Wkrótce wyzdrowiał i spełnił obietnicę, wybudował kaplicę, przed która tryskało źródełko. W późniejszym czasie została wybudowana duża grota na wzór tej z Lourdes, z figurą Matki Boskiej. Następnie wybudowano dwie mniejsze groty, jedna Św Barbary - patronki górników i druga bezrobotnych, gdyż budowali ją bezrobotni górnicy w czasach kryzysu. Był czas przed drugą wojną światową kiedy w Studzience mieszkał pustelnik, który zajmował się wszystkim na miejscu i modlił razem z przybywającymi pielgrzymami. W czasie wojny Studzienka uległa bardzo dużym zniszczeniom, po wojnie została odremontowana. W 1976 roku tamtejszy ksiądz wprowadził zwyczaj pielgrzymowania w drugą niedzielę maja i do dziś się to kultywuje. Począwszy od maja do października odbywają się tu msze wieczorne zakończone Apelem Fatimskim - wygląda to zjawiskowo, gdy widzimy tysiące zapalonych świec i słyszymy odśpiewane Ave Maria.   
W tym roku miałam okazję być w drugą niedzielę maja w Studzience na mszy św koncelebrowanej przez emerytowanego ks. arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia, który śmiał się, że w przeciągu wielu lat, kiedyś raz nie przyjechał do Studzienki, to teraz to odrobił. Mszę św miał prowadzić nowy ks. arcybiskup katowicki Wiktor Skworc, jednak wolał pojechać do Tarnowa.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkody górnicze nie ominęły i tego miejsca, w związku z tym w 2001 roku Studzienka została poddana gruntownemu remontowi. Przebudowano kaplicę na wzór tej poprzedniej, odnowiono stacje drogi krzyżowej. Powstała asfaltowa droga dojazdowa w miejsce leśnej ścieżki, postarano się również o nowe ławki dla wiernych oraz bardzo ładnie zagospodarowano obejście. Począwszy od 2002 w Studzience wraz pobliską parafią pw. Bożego Ciała ustanowiono Sanktuarium Bożego Ciała zgodnie z dekretem ks. arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia. 
W przyszłości kiedyś napisze trochę o kościele pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. Wcześniej jednak, muszę się wybrać aby uzupełnić zdjęcia wnętrza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie witam na moim blogu i bardzo dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione komentarze.
Komentarze od anonimów będą kasowane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...